Czwartek 2 lipca 2015 Zaloguj się, Zarejestruj się

Nabucco po polsku

Autor Jacek Świdziński, 20.07.2011, 08:25

Nabucco, po polsku Nabuchodonozor, to imię całej serii wladców perskich, a obecnie …projektu gazociągu wiodącego znad Morza Kaspijskiego i granic Iranu przez Turcję aż po Europę Wschodnią i Środkową. Kończyć się by miał gdzieś pod Wiedniem.

Projekt ten przez kilka lat pozostawał bytem wirtualnym, bo nie było widać nań pieniędzy. Ani gazu do jego wypełnienia. I nagle wszystko zaczyna się zmieniać. Za sprawą nagonki na CO2 oraz na energetykę jądrową gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na gaz w Unii Europejskiej. Rosja chce budować już trzecią nitkę gazociągu NordStream (po dnie Bałtyku), ale – z uwagi na ograniczoność posiadanych środków finansowych – na półkę chce odłożyć swój projekt SouthStream, gazociągu po dnie Morza Czarnego.

Polska też zaczęła się ostatnio interesować Nabucco – w końcu do Wiednia od nas niedalewo, a Jan III Sobierski przetarł szlak…Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, już we wrześniu w Warszawie mają ruszyc negocjacje między Unią Europejską a kandydatami na dostawców gazu: Turmenistanem i Azerbejdżanem. Szanse na powodzenie tych rokowań ocenianie są różnie.

Nabucco ma mieć 3,3 tys. km długości i transportować do 31 mld m3 gazu rocznie. Budowa mega-rury ma kosztować 7,9 mld €, ale pewnie będzie to – jak zwykle w takich przypadkach – znacznie drożej. Na mapce kolorem czerwonym oznaczono przebieg Nabucco, niebieskim – zawieszanego /?/ SouthStreamu.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Login:
Komentarz:

Kontakt

Serwisy społecznościowe

Najpopularniejsze działy

ASA ENERGY
© 2010-2013 Agencja Promocji Energii   Wszelkie prawa zastrzeżone.