Ostatnimi czasy temat fotowoltaiki staje się coraz bardziej popularny. Wielu ludzi jednak nie wie dokładnie co to jest fotowoltaika. Odpowiedź na pytanie “fotowoltaika co to?” najkrócej rzecz ujmując jest następująca: jest to instalacja, która za pomocą specjalnych paneli fotowoltaicznych zamontowanych zazwyczaj na dachu budynku pozwala na produkcję energii elektrycznej. W niniejszym artykule postaram się przedstawić pokrótce informacje i odpowiedzi na temat domowej instalacji fotowoltaicznej.
Domowa instalacja fotowoltaiczna
Ostatnimi czas ceny prądu bardzo szybko i mocno szybują w górę. Wielu posiadaczy własnego domu zastanawiając się więc zatem, co można zrobić, aby zaoszczędzić na opłatach za energię elektryczną. Jednym z rozwiązać na powyższy problem jest domowa instalacja fotowoltaiczna, czyli mówiąc innego nic innego jak fotowoltaika na własne potrzeby.
Na samym początku najlepiej poszukać odpowiedniej firmy, która nam to fachowo zamontuje, gdyż montowanie tego typu instalacji wymaga specjalistycznej wiedzy. Poza tym w przypadku montażu przez firmę zewnętrzną otrzymujemy także określoną gwarancję i możliwość serwisowania w razie ewentualnej usterki. Następnie należy wyliczyć jakie jest zapotrzebowanie roczne naszego gospodarstwa domowego na pobór energii elektrycznej.
Badania statystyczne dowodzą, że zazwyczaj w przypadku czteroosobowej rodziny jest to ilość zużytego prądu to około 4500 kWh na rok. Jeżeli teraz podzielimy tą otrzymaną liczbę przez roczny uzysk z jednego panela, zwykle jest to około 335W, otrzymamy liczbę 14 paneli, aby w całości pokryć takie zapotrzebowanie. W zależności od tego jakim budżetem dysponujemy, możemy zdecydować się, czy instalacja ma pokrywać część, czy całość naszego zapotrzebowania na prąd. Warto też pamiętać, aby wykonać precyzyjne wyliczenia pod naszą konkretną domową instalację fotowoltaiczną.
Czy nadwyżka prądu z fotowoltaiki przepada?
Jedno z pytań, które sobie zazwyczaj stawiamy, gdy zastanawiamy się na domową instalacją fotowoltaiczną, jest to czy nadwyżka prądu z fotowoltaiki przepada? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznacza. Jeżeli chcemy, by wyprodukowana przez nas energia nie przepadała musimy zainwestować w dodatkowy magazyn energii, a to mocno podnosi koszt instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby.
Do niedawna przepisy wyglądały tak, że 80 do 70% nadwyżki, którą odesłaliśmy do elektrowni, mogliśmy odebrać ponownie, co sprawiało iż były one czymś w rodzaju magazynami energii. Teraz przepisy wyglądają tak, że całość nadwyżki musimy sprzedać po jasno określonej kwocie, a nie oddać “na przechowanie”. Zmiana w przepisach obowiązuje od 1 kwietnia 2022 roku.
Co to jest mikroinstalacja Tauron?
Mikroinstalacja fotowoltaiczna (lub innego odnawialnego źródła energii), jest to taka, która zostaje podłączona do instalacji wewnętrznej danego budynku i zakres jej mocy jest do 50 kW, jest używana na własne potrzeby. Firma Tauron w przypadku tego typu instalacji uprościła procedurę ich zgłaszania i legalizacji. Jest to wyjście naprzeciw większości prywatnych odbiorców, którzy nie potrzebują instalacji o tak dużej mocy jak firmy.
Ile energii wyprodukuje fotowoltaika?
Wiemy już co to jest fotowoltaika. Kolejne pytanie, które często sobie stawiamy to ile energii wyprodukuje fotowoltaika? Mamy różnego rodzaju moce instalacji, panele o różnym stopniu produkcji. Warto w tym miejscu nadmienić, że warto poprosić zewnętrzną firmę o przeprowadzenie specjalistycznych wyliczeń, gdyż jest wiele czynników, które decydują o tym ile paneli będzie potrzebować nasza instalacja.
- Po pierwsze trzeba wyliczyć zapotrzebowanie.
- Po drugie określić jaki mamy budżet.
- Po trzecie dokonać stosownych pomiarów, aby zobaczyć jak długo promienie słońca padają na nasz dach w ciągu doby i która strona jest najlepiej nasłoneczniona.
- Po czwarte czy chcemy, aby dana instalacja pokrywała całe nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną czy tylko część?
Dopiero gdy zbierzemy razem odpowiedzi na te wszystkie pytania, można precyzyjnie wyliczyć jaka konkretna domowa instalacja fotowoltaiczna będzie adekwatna do naszego zapotrzebowania i możliwości.