Skip to content Skip to footer

Ile kosztuje gaz ziemny oraz jakie są taryfy gazu?

Zastanawiasz się Ile kosztuje gaz ziemny oraz jakie są taryfy gazu?

Gaz jest obecnie drogim surowcem, dlatego wiele osób zastanawia się jaka jest cena gazu dla firm, a także co składa się na cenę gazu. W tym artykule odpowiemy również na pytanie jaka jest cena za metr gazu i jaka taryfa gazu jest najbardziej opłacalna.

Co składa się na cenę gazu – ile kosztuje gaz?

Otrzymując co miesiąc lub kwartał rachunek za gaz zastanawiamy się, co składa się na cenę gazu. Jest to dość zastanawiające, ponieważ wszystkie rachunki idą mocni w górę, także te za gaz. Rachunek za gaz dzieli się na:

  • opłatę abonamentową, która wynosi np. 7,50 zł za miesiąc,
  • cenę paliwa gazowego, które obecnie kosztuje 24,62 gr/kWh,
  • opłatę za dystrybucję gazu – to stała kwota w wysokości 48,22 zł płaconych co miesiąc w rachunku,
  • opłata dystrybucyjna zmienna, która wynosi obecnie 2,99 gr/kWh.

Obecnie cena gazu PGNiG 2022 to 31 groszy za 1 kWh. Pamiętajmy, że cena gazu ziemnego PGNiG wciąż wzrasta, dlatego sytuacja pod koniec roku może być inna, na co muszą przygotować się zwłaszcza przedsiębiorcy.

Cena za metr gazu PGNiG to 2,31 brutto – cena ta utrzymuje się na stałym poziomie, bez względu na taryfę.

Do tej ceny doliczmy również opłatę abonamentową w kwocie od 3,36 zł do 10,35 zł brutto.

Gaz ziemny – taryfa w2 czy w3 – co się opłaca?

Cennik gazu PGNiG w roku 2022 może przerażać, zwłaszcza przedsiębiorców, którzy na co dzień korzystają z gazu, np. przygotowując potrawy lub piekąc chleb. Warto więc znać różnicę pomiędzy taryfą w2 a w3. Taryfa zarówno W-3, jak i W-4 jest przeznaczona dla tych odbiorców, którzy gaz wykorzystują nie tylko do podgrzewania wody lub domu. Taryfa W-3 obejmuje tych odbiorców, którzy mają roczne zużycie gazu od 13 350 do 88 900 kWh na rok. Są to najczęściej osoby, które posiadają domy do 190 m2, a także są to domy dobrze ogrzane – o odpowiedniej izolacji termicznej. Dzięki temu zużycie gazu nie jest tak wysokie.

Z kolei taryfa W-2 przeznaczona jest dla odbiorców, którzy zużywają od 3.350 kWh do 13.350 kWh.

Taryfa W-4 jest dobierana najczęściej przedsiębiorcom, którzy zużywają więcej niż 88.900 kWh. Umowa podpisywana jest na maksymalnie 110 kWh. W tej taryfie ciśnienie gazu wynosi mniej niż 0,5 MPa.

Ile kosztuje gaz ziemny zależy więc również od taryfy.

To, ile kosztuje metr gazu ziemnego zależy w dużej mierze od taryfy, a ta od zużycia gazu.

Cena gazu PGNiG jest zależne od dostawcy, ale również taryfy. Niestety nie możemy wybrać danej taryfy, ale istnieje możliwość wybrania jej wariantu. Mając np. taryfę W-1 i przekazywać te dane do PGNiG, wtedy wybieramy taryfę W-1.12T. Zmiana wariantu taryfy nie wpływa na stawkę za kWh gazu, ponieważ ta jest stała. Dany wariant może być jednak dla nas bardziej opłacalny, co pokaże rachunek za gaz. Przy zmianie wariantów może ulec obniżeniu wysokość opłaty handlowej, co wpływa pozytywnie na oszczędności w domu lub w firmie.

Jeśli chodzi o gaz ziemny (cena) giełda niestety nie ma dobrych wieści, ponieważ stawki gazu 2021 roku zmieniły się aż trzykrotnie.

W sprawdzaniu cen gazu bardzo pomocna jest giełda. Gaz może zmieniać cenę dość gwałtownie, więc warto pomyśleć również o alternatywnych sposobach na ogrzewanie domu.

Możemy natomiast wybrać wariant danej taryfy. Przykładowo, jeśli korzystamy z taryfy W-1 i chcemy samodzielnie odczytywać licznik oraz przekazywać dane do PGNiG (rezygnujemy z rachunku prognozowanego), to możemy zdecydować się na taryfę W-1.12T. Należy pamiętać, że przy zmianie wariantu w obrębie danej taryfy nie zmienia się stawka za kWh gazu, ale może zmienić się wysokość opłaty handlowej.

Ile kosztuje gaz ziemny

To, ile kosztuje metr gazu z opłatami zależy głównie od zużycia gazu, dlatego warto sprawdzać taryfikatory, ale i sposoby na oszczędność tego surowca