Skip to content Skip to footer

Gaz ziemny jest to rodzaj paliwa kopalnego, jest jednym z najważniejszych surowców wydobywanych w celach energetycznych. Temat gazu w Polsce jest ostatnio często poruszany w mediach. Gaz jest używany w praktycznie każdym domu do ogrzewania i gotowania, a także znajdziemy go na stacjach paliw. Rozwój sieci przemysłowej gazociągów ciągle się rozwija, co wiąże się z większym zużyciem gazu przez mieszkańców naszego kraju. Skąd bierzemy gaz oraz ile gazu zużywa Polska?

Ile gazu zużywa Polska?

W ciągu ostatnich lat zużycie gazu ziemnego w Polsce znacznie wzrosło. W latach od 2004 do 2014 zużycie wynosiło 12 do 14 mld metrów sześciennych. W 2015 roku wyniosło równo 15,4 mld metrów sześciennych. Aktualnie jest to około 20 mld rocznie. Polska posiada magazyny, w których znajduje się zapas gazu ziemnego. Może on pomieścić około 3 mld metrów sześciennych gazu, co oznacza, że wystarczy go na około trzy miesiące bez dostaw z zewnątrz.

Gaz ziemny w Polsce

Polska korzysta aktualnie z różnych źródeł pozyskiwania gazu, jednym z nich jest Rosja, która jednak “zakręciła kurek” naszemu krajowi. Z jakich jeszcze źródeł korzysta Polska? Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych i strategicznych projektów zajmujących się tą kwestią:

  • Terminal LNG w Świnoujściu, który rozpoczął swoją działalność w 2016 roku,
  • Baltic Pipe łączący bezpośrednio Polskę ze złożami gazu w Norwegii i na Morzu Północnym, który powinien rozpocząć przesył gazu 1 października 2022,
  • Nowe połączenia międzysystemowe ze Słowacją (2022) i Litwą (2022).

W celu uniezależnienia Polski od importu gazu z Rosji, PGNiG podpisało liczne długoterminowe kontrakty zapewniające dostawę 12 mld metrów sześciennych do 2023 roku. Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć norweski fragment Morza Północnego z Polską. Jest to ostatni segment na drodze do całkowitej dywersyfikacji dostaw gazu do naszego kraju.

Gaz ziemny, a giełda

Ceny gazu ziemnego na giełdzie mogą się znacznie różnić w różnych okresach czasowych. Cena może się różnić także od części świata. Jest to uzależnione od aktualnej dostępności surowca, dlatego ciężko jest podać jednoznaczne dane. Notowania gazu na giełdzie często się zmieniają w zależności również od popytu. Światowe zasoby gazu ziemnego są na poziomie 155 mld metrów sześciennych, najwięcej tego surowca posiada Rosja, jest to 47,5 mld metrów sześciennych. Na następnym miejscu jest Iran, później Katar, a następnie Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Notowania gazu ziemnego wzrosły w ostatnich latach. W dłuższym okresie czasu widać znaczący wzrost cen, który zauważyli również wszyscy ci, którzy korzystają z niego częściej, niż podczas gotowania. Doświadczeni gracze na giełdzie przewidują, że taki stan rzeczy utrzyma się  przez dłuższy czas.

Złoża gazu w Polsce

W Polsce również znajdują się złoża gazu ziemnego. W czasach, gdy powstawały skały organogeniczne, tereny dzisiejszej Polski były w niemal 100% pokryte wodami płytkiego morza. Oznacza to, że ma ona duże możliwości co do występowania złóż gazu ziemnego. Niestety, aktualna ilość wydobycia tego surowca w Polsce nie pokrywa w całości aktualnego zapotrzebowania. Wydobywa się go głównie w:

  • w okolicach Przemyśla,
  • koło Sanoka,
  • w miejscowości Husów,
  • na tak zwanym zapadlisku podkarpackim.
  • Odolanowie,
  • Międzychodziu,
  • Kościanie,
  • Drezenku,
  • Grodzisku Wielkopolskim.

Na terenie naszego kraju znajdują się również duże pokłady gazu łupkowego, jednak wydobycie go jest dużo trudniejsze i mniej opłacalne w porównaniu do kosztów wydobycia gazu ziemnego. Wstępne szacunki podają, że wydobycie gazu łupkowego byłoby o 50% droższe, niż wydobycie gazu łupkowego amerykańskiego.