Katowice: Szansa dla start-upów

Katowice: Szansa dla start-upów

European Start-up Days odbędą się 15 i 16 maja w Katowicach. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego i premier Estonii w latach 2005-2013, nazywany współtwórcą estońskiego „cudu informatyczno-cyfrowego” – podaje Business Insider Polska.
Intrygującym finalistą Startup Challenge jest stworzona przez grupę doświadczonych inżynierów firma Handerek Technologies. Po 10 latach pracy stworzyli technologię przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych, którego efektem jest rafinowany olej napędowy EN590 i frakcje benzyny EN228. Cały proces – jak zapewniają przedstawiciele firmy – praktycznie nie powoduje wytwarzania żadnych dodatkowych odpadów.
Chodzi konkretnie o przetwarzanie nieumytych mieszanych odpadów polimerowych, w szczególności poliolefinów, a to one stanowią 70 proc. naszych odpadów komunalnych.
– Wrzucamy kilogram plastiku i mamy litr paliwa, którym możemy ogrzewać domy, fabryki czy napędzać samochody. Możemy je stosować też do produkcji energii elektrycznej, czyli zasilać agregaty prądotwórcze albo samochody elektryczne. Różnica między tym, co do tej pory robiły różne firmy, a co robimy my, jest taka, że nasz wynalazek pozwala na wytwarzanie bardzo czystego produktu – tak Jan Kiraga i Maciej Kowalczyk mówili o swoim wynalazku w rozmowie z Polskim Radiem w marcu.
W 2017 roku firma dostała patent na reaktor, teraz czeka na kolejny.
Jej twórcy podkreślają jednak, że nie chcą się zajmować produkcją paliwa jako taką, a utylizacją śmieci, z którymi mamy olbrzymi problem. Chcą też zachęcić np. do tego, by powstał darmowy transport miejski, zasilany paliwem ze śmieci lub by rolnicy mogli kupować takie paliwo po preferencyjnych cenach.
– Główną wartością tego, co robimy, jest to, że pozbywamy się śmieci. W tej chwili Chiny zaprzestały sprowadzania ich z Europy i Stanów Zjednoczonych, i góry śmieci, głównie plastikowych, rosną – podkreślają przedstawiciele firmy.
Cóż – można mieć w tej sprawie wątpliwości; ładnych kilka lat temu powstało w Polsce około tysiąca firm zajmujących się dokładnie tym samym – przerabianiem plastykowych śmieci na paliwa płynne. I bodaj wszystkie padły. Wykończyło je Ministerstwo Finansów akcyzą. Tak więc prawdziwym sukcesem start-upu byłby patent na przekonanie urzędników ze Świętokrzyskiej w Warszawie o słuszności takiego rozwiązania…


Podziel się

Skomentuj