Allianz przestaje ubezpieczać przedsięwzięcia związane z węglem. Dostało się i PGE Elektrowni Opole…

Allianz przestaje ubezpieczać przedsięwzięcia związane z węglem. Dostało się i PGE Elektrowni Opole…

Biznesowy „The Financial Times” podał, że największy ubezpieczyciel w Europie – niemiecki Allianz – przestaje wspierać firmy węglowe. A to właśnie Allianz ubezpieczył między innymi rozbudowę Elektrowni Opole – wskazał portal BiznesAlert.pl.

4 maja Allianz poinformował, że natychmiast wycofa się z ubezpieczeń elektrowni i kopalni węglowych, a do 2040 r. całkowicie wyeliminuje „ryzyko węglowe” ze swego portfolio. Chce także przestać inwestować w podmioty, które nie zmniejszają emisji gazów cieplarnianych. The Financial Times przypomina, że to kontynuacja polityki ogłoszonej w 2015 r. – Allianz chce z czasem usunąć z jądra swej działalności największego zabójcę klimatu. Działamy jeszcze bardziej na poważnie w sprawie globalnego ocieplenia – zadeklarował Olivier Bate, dyrektor wykonawczy Allianz.

Brytyjska gazeta przypomina, że Allianz znalazł się pod pręgierzem krytyki za ubezpieczenia inwestycji węglowych w Polsce. Rada miejska Paryża zaapelowała do funduszu o wycofanie tego wsparcia. Rywale, w tym Axa i Zurich, wprowadziły już ograniczenia wsparcia węgla. Niemiecki ubezpieczyciel przekonuje, że idzie dalej, bo konkurenci chcą porzucić nowe projekty węglowe, a Allianz mówi o istniejących.
– W krajach, w których posiadamy duże projekty, jak w Australii, Tajlandii, Indonezji i Polsce…nasz biznes zostanie istotnie dotknięty – przyznaje Katharina Latif, dyrektor do spraw odpowiedzialności korporacyjnej w Allianz. Firma zamierza współpracować z organizacją non-profit Science Based Targets Initiative, która ma wesprzeć poszukiwanie kolejnych działań w ramach walki ze zmianami klimatu. Za rok mają zostać przedstawione pierwsze owoce prac.

Allianz ubezpieczył rozbudowę Elektrowni Opole (na zdjęciu) prowadzoną przez Polską Grupę Energetyczną. Obejmuje ona budowę 2 bloków energetycznych na węgiel kamienny, z których każdy będzie miał maksymalną moc na poziomie 900 MWe. Jest to największy projekt energetyczny w Polsce i jeden z największych na świecie – pojedyncze bloki energetyczne osiągają moc maksymalnie 1000-1100 MWe. Obecnie to największa tego rodzaju inwestycja w Europie, projekty na podobną skalę realizuje się jedynie w Azji.

TUiR Allianz Polska zostało liderem konsorcjum ubezpieczającego rozbudowę elektrowni, w skład którego weszły również najbardziej doświadczone na polskim rynku spółki w obszarze ubezpieczeń korporacyjnych. Jest to największy tego typu projekt realizowany aktualnie w Europie. Łączna wartość inwestycji wynosi 11,6 mld zł, zaś składka za cały program ubezpieczeniowy to 141 mln zł.


Podziel się

Skomentuj