Kawka Bis po poznańsku

Kawka Bis po poznańsku

„2 mln zł przeznaczył w tym roku Poznań na program Kawka Bis, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do wymiany pieców węglowych ¨ podaje PAP. Przedsięwzięcie ma się przyczynić do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Poznaniacy mogą starać się o środki na likwidację pieców i kotłów opalanych węglem, drewnem i zastępowanie ich ciepłem systemowym, ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, olejowym lub pompą ciepła. Biuro prasowe poznańskiego magistratu poinformowało 12 b. m., że rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o dofinansowanie. Można je składać do 11 maja.

„Program Kawka Bis został uruchomiony pod koniec zeszłego roku, gdy rząd zaprzestał finansowania programu Kawka. W latach 2015-2017 pieniądze na wymianę pieców pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gdy program, decyzją rządu, został zakończony, władze Poznania zdecydowały, że będą kontynuować go we własnym zakresie” – podało miasto. W nowej odsłonie programu, działania zostały też rozszerzone na obszar całego miasta; wcześniej obejmowały tylko określone dzielnice.
„W latach 2015-2017 łączna wartość dofinansowania podpisanych umów wynosiła około 3 mln zł. Na rok 2018 przeznaczyliśmy na ten cel kwotę 2 mln zł. Szacujemy, że w pierwszych latach działania programu Kawka udało się ograniczyć ilość pyłów PM10, wydalanych do atmosfery, o około 20 ton. W ramach drugiej edycji programu – Kawka Bis chcemy dążymy do ograniczenia ich ilości o kolejne 15 ton” – poinformował wiceprezydent miasta Maciej Wudarski.

O dotację w ramach programu Kawka Bis może ubiegać się każdy mieszkaniec Poznania, a także wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, osoby prawne oraz jednostki sektora finansów publicznych. Wysokość dofinansowania może wynieść maksymalnie 80 proc. kosztów. W przypadku przedsiębiorców jest to 65 proc.
2 miliony… to imponuje, a efekty zadziwią!


Podziel się

Skomentuj