Polsko-japoński gaz syntezowy napędzi w Bogdance pilotażową siłownię

Polsko-japoński gaz syntezowy napędzi w Bogdance pilotażową siłownię

Podejmujemy się budowy elektrowni zasilanej gazem ze zgazowania węgla – powiedział 12 b. m. w Radiu Maryja minister energii Krzysztof Tchórzewski. Podał, że elektrownia powstanie w Bogdance, przy kopalni węgla – donosi PAP.

„W tej chwili z udziałem Japończyków podejmujemy się budowy elektrowni przy kopalni węgla kamiennego w lubelskiej Bogdance, która będzie zasilana gazem pochodzącym ze zgazowania węgla, w zamkniętym obiegu” – powiedział w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja K. Tchórzewski. – „Prąd wytworzony z tego typu gazu jest traktowany jako elektrownia gazowa”. Dodał, że „chcemy traktować to jako pilotaż”. Japończycy projektują i użytkują technologie IGCC (Integrated Gasification Combined Cycle), charakteryzujące się wyższą sprawnością i mniejszą emisją, niż najbardziej zaawansowane klasyczne bloki węglowe.

W technologii IGCC, w której węgiel jest przeprowadzany do tzw. syngazu (gaz syntezowy, mieszanina tlenku węgla i wodoru), który z kolei jest oczyszczany oraz spalany i napędza turbinę w układzie parowo-gazowym. Technologia IGCC nie wymaga węgla wysokiej jakości, którego pokłady na świecie się kurczą, może bazować na surowcu gorszej jakości, w tym np. na węglu brunatnym. Można też używać biomasy, albo mieszaniny biomasy z węglem.
Jeszcze do niedawna rozważano 2 lokalizacji dla IGCC: obok Bogdanki była to PGE Elektrownia Dolna Odra.


Podziel się

Skomentuj