Przesył, dystrybucja krzyczą o inwestycje

Przesył, dystrybucja krzyczą o inwestycje

Zbyt wiele czasu w polskich dyskusjach energetycznych poświęcamy wytwarzaniu, a zbyt mało uwagi przykładami do przesyłania energii elektrycznej, a ściślej – jej dystrybucji. Bo to na sieciach najniższych napięć, tych dystrybucyjnych, należących do 4 grup energetycznych z dużym udziałem państwa (piątą jest innogy. STOEN, obsługujący Warszawę i z racji charakteru – wyłamujący się z opisywanych prawidłowości) straty sieciowe są najwyższe, na krańcach wschodnich Polski dochodzące do 19 proc. jeszcze niedawno.
Sytuacja – ogólnie mówiąc – poprawia się w jednym obszarze i pogarsza się w drugim. Spółki dystrybucyjne coraz częściej muszą walczyć z efektami zmian klimatu (duże opadu śniegu lub deszczu plus huragany), a to pozostawia im mniejsze pole manewru dla nowych inwestycji.
Dystrybucja to nie tylko „druty”; to także transformatory i w coraz większym stopniu – informatyka. Ale jeśli kto sądzi, że komputery wraz z nowoczesnym, specjalistycznym oprogramowaniem potrafią powstrzymać mróz i wicher, to jest w błędzie. Stąd apele o rozważenie, czy nie warto schować sieci dystrybucyjnej pod ziemię. Wiadomo, takie rozwiązanie jest – średnio – trzykrotnie droższe w fazie inwestycyjnej, ale dobrze wykonane daje spokój na lata.
Uważa się, że straty w sieci dystrybucyjnej są około pięciokrotnie wyższe od strat na przesyle. Straty techniczne są nieuniknione, wynikają z praw fizyki, ale …w Polsce są one o połowę wyższe niż przeciętnie w Unii Europejskiej. Czyli można jeszcze sporo zrobić.
Tylko że to kosztuje: 1 km napowietrznej linii to wydatek rzędu 1 mln €, o ile nie więcej. Więcej może być, gdy na przeszkodzie staną warunki terenowe albo …stosunki własnościowe. Mamy co prawda znowelizowaną ustawę dotycząca tej sfery, ale jeśli na ulice wychodzą ludzie – jak w przypadku wyprowadzania mocy z bloku nadkrytycznego w Enea Elektrowni Kozienice – wówczas koszty wyliczone na papierze rosną ponad miarę…
Uważa się, że dla potrzeb elektrowni jądrowej o mocy 3,2 tys. MWe powinno się postawić 1500 km linii 400 kV, dwutorowych. To inwestycja rzędu 1,5 mld €, a więc ponad 6,5 mld złotych.
Z kolei farmy wiatrowe off shore na Bałtyku, jakie planują PGE czy Polenergia to – aby energia trafiła do odbiorców, bo bez tego inwestycja traci jakikolwiek sens, trzeba najpierw zrealizować Szynę Bałtycką – wielką linię przesyłową wzdłuż polskiego wybrzeża – ponad 300 km – a od niej mniejsze na południe, do odbiorców. Uważa się, że Szyna powinna też otrzymać połączenia z Niemcami oraz z krajami bałtyckimi.


Podziel się

Skomentuj