Niemcy wyłączają kolejny blok jądrowy; tym razem w EJ Gundremmingen

Niemcy wyłączają kolejny blok jądrowy; tym razem w EJ Gundremmingen

Jeden z reaktorów w bawarskiej elektrowni Gundremmingen (na zdjęciu) zostanie wyłączony w ramach odwrotu od energetyki jądrowej realizowanego przez Niemcy – podał BiznesAlert.pl. Zgodnie z zapowiedziami reaktor zostanie wyłączony 7 stycznia b. r. po blisko 33 latach eksploatacji.
Należąca do RWE Power AG elektrownia Gundremmingen znajduje się w odległości 120 km na północ od Monachium. Jest ostatnią instalacją jądrową w Niemczech z 2 reaktorami; a była …pierwszą!. W latach 60’ zaczął tu pracować pierwszy niemiecki reaktor energetyczny o mocy 237 MWe (reaktor A). Wyłączono go prędko, bo w 1977 r. Po awarii.
Nastepnie powstały 2 bloki BWR o mocy 1284 MWe (B) i 1288 MWe (C). Teraz w odstawke poszedł blok B.
Po wyłączeniu reaktora B nad Odrą będzie pracowało 7 reaktorów, w tym reaktor C w elektrowni Gundremmingen. Ten z kolei ma pracować do 2021 r., mimo że został uruchomiony w tym samym czasie co reaktor B, czyli w 1984 r.
Katastrofa EJ japońskiej Fukushima w marcu 2011 r. spowodowała znaczącą zmianę stanowiska Berlina względem energetyki jądrowej. Kilka dni po trzęsieniu ziemi oraz wywołanym przez nie tsunami ponad 40 tys. osób w Niemczech utworzyło 45-kilometrowy żywy łańcuch, który połączył Stuttgart ze znajdującą się w okolicy elektrownią jądrową. Protestowano w ten sposób przeciwko rządowym planom wydłużenia pracy niemieckich elektrowni jądrowych.
Kilka miesięcy później Merkel na poważnie zajęła się energetyką jądrową. 30 czerwca 2011 r. Berlin nakazał natychmiastowe wyłączenie 8 z 17 funkcjonujących nad Odrą reaktorów. Ustalono również harmonogram wyłączeń pozostałych reaktorów, które ostatecznie mają zostać zamknięte w 2022 r.

Ponad 80 proc. parlamentarzystów w Bundestagu przegłosowało wspomniany plan. Jedynie lewica głosowała przeciwko, twierdząc, że chce przyśpieszenia harmonogramu wyłączeń elektrowni. Choć działania te były popierane zarówno przez polityków, jak i wyborców, to spółki, które są właścicielami reaktorów, były przeciwne regulacjom, które nakazując natychmiastowe ich wyłączenie, powodowały utratę zysków.


Podziel się

Skomentuj