Elektrownia Adamów – wyłączona; do gry wkracza niemiecki GETEC

Elektrownia Adamów – wyłączona; do gry wkracza niemiecki GETEC

Serwis internetowy iturek.net podał, że ostatni z 5 bloków Elektrowni Adamów został wyłączony 1 stycznia o godzinie 2.49. Wchodząca w skład Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin Elektrownia Adamów o mocy 600 MW (5 x 120 MW) została oddana do eksploatacji w 1966 r. Elektrownia oprócz produkcji energii elektrycznej dostarczała również ciepło dla miasta Turek oraz parę do celów technologicznych dla pobliskich zakładów. Po wyłączeniu Elektrowni produkcję ciepła dla miasta przejęła nowa ciepłownia firmy GETEC.
Oliver Stutzer, przedstawiciel firmy GETEC, już w październiku deklarował rozruch nowo budowanej ciepłowni dla Turku.
2 sierpnia 2017 r. na terenie budowy ciepłowni Oliver Stutzer poinformował dziennikarzy oraz burmistrza Romualda Antosika, o postępach prac. Można było zobaczyć silosy gotowe na dostawy pyłu węglowego, trzy usadowione kotły: dwa na pył węglowy i jeden gazowy oraz kominy, z których najwyższy będzie miał 60 m wysokości. Co ciekawe, mieszkańcy Turku mogą się nawet nie zorientować, kiedy ciepłownia zacznie działać. A to dlatego, że instalacja prezentuje najnowsze rozwiązania technologiczne i ekologiczne, dzięki czemu dym z komina będzie niewidoczny.
W Turku powstała wzorcowa ciepłownia, pierwsza tego typu w Polsce. GETEC Heat & Power to niemiecka firma energetyczna z siedzibą w Magdeburgu.


Podziel się

Skomentuj