Węgiel pozbawił prof. A. Gierka stanowiska w Parlamencie Europejskim

Węgiel pozbawił prof. A. Gierka stanowiska w Parlamencie Europejskim

Prof. Adam Gierek, eurodeputowany z frakcji Socjalistów i Demokratów, nie jest już sprawozdawcą ds. efektywności energetycznej w Parlamencie Europejskim – pisze Anca Gurzu z POLITICO. Na jego miejsce socjaldemokraci powołali kolegę z frakcji, Czecha Miroslava Poche, który został wyznaczony na wewnętrznym spotkaniu grupy 5 b. m. rano.

Źródła informują, że Gierek zrezygnował dobrowolnie. Zmiana na stanowisku osoby odpowiedzialnej za sprawy efektywności energetycznej, należącym w wyniku podziału funkcji w europarlamencie do socjaldemokratów, nastąpiła po miesiącach nieporozumień między Gierkiem a jego grupą w kwestii tego, jak promować efektywność energetyczną w następnej dekadzie. Gierek musiał lawirować między „zielonym” nastawieniem jego kolegów z frakcji o nazwie Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów a swoim poparciem dla podtrzymania roli węgla w energetyce.

Ostatnio zagłosował przeciwko kluczowym poprawkom popieranym przez jego grupę w komitecie energetycznym Europarlamentu, a także wstrzymał się od udziału w ostatecznym głosowaniu nad swoim własnym sprawozdaniem w sprawie działań w ograniczających emisję gazów cieplarnianych.

Komitet energetyczny zagłosował 28 listopada za podwyższeniem obowiązkowego celu efektywności energetycznej do poziomu 40 proc. w 2030 r. (w porównaniu do roku 2005) – chodzi o ograniczenie emisji gazów powstających ze spalania węgla.


Podziel się

Skomentuj