Nowy blok 1000 MWe w Ostrołęce i kwestia jego sfinansowania

Nowy blok 1000 MWe w Ostrołęce i kwestia jego sfinansowania

– Nowy blok w Elektrowni Ostrołęka będzie prawdopodobnie częściowo finansowany na bilansie, a częściowo z innych źródeł, raczej krajowych – poinformował PAP wiceprezes Energi Jacek Kościelniak. „Za wcześnie mówić o strukturze finansowania dla projektu budowy bloku w Elektrowni Ostrołęka. Mamy ciekawe propozycje ze strony polskiego rynku kapitałowego, ministra energii, Banku Gospodarstwa Krajowego” – powiedział Jacek Kościelniak podczas konferencji agencji Fitch nt. perspektyw dla sektora energetycznego.

„Myślę, że część inwestycji będzie finansowana z bilansu, część z innych źródeł, raczej krajowych niż zagranicznych. Dyskutujemy z naszym partnerem dla tego projektu – Eneą. Czekamy na rynek mocy” – dodał. Poinformował, że spółki powinny zdecydować o strukturze finansowania inwestycji do końca następnego kwartału. Obecnie czekają na oferty od konsorcjów wykonawców. „Będziemy się starali, by sfinansować inwestycje w Ostrołęce maksymalnie ile się da z naszego bilansu, biorąc pod uwagę kowenanty, bo z przepływami finansowymi nie mamy problemu” – powiedział Kościelniak dziennikarzom.

Pytany o potencjalny udział w tej inwestycji banku BGK, odpowiedział: ” BGK zrobił program emisyjny dla Tauronu. Prowadzimy z nim rozmowy”

Nowy blok energetyczny opalany węglem kamiennym klasy 1.000 MW w Elektrowni Ostrołęka to wspólny projekt Energi i Enei. Obie spółki będą mieć po 50 proc. udziałów w spółce celowej Elektrownia Ostrołęka, do realizacji projektu budowy nowego bloku.
Ale są też duże wątpliwości odnośnie opłacalności nowego bloku w świetle zbliżającej się implementacji nowej dyrektywy unijnej dotyczącej emisji CO2 i podważającej sens energetyki węglowej.


Podziel się

Skomentuj