Zdrowa reakcja kanclerz A. Merkel na dyskusję w Bonn

Zdrowa reakcja kanclerz A. Merkel na dyskusję w Bonn

W opublikowanym w internecie 11 b. m. posłaniu kanclerz Niemiec Angela Merkel wskazała na potrzebę pogodzenia polityki klimatycznej z wymogami utrzymania konkurencyjności niemieckiej gospodarki.
Należy znaleźć reguły, dzięki którym „będzie można z jednej strony utrzymać miejsca pracy, z drugiej zaś zapewnić naszej gospodarce charakter przykładu dla rozwoju gospodarki światowej” – powiedziała Merkel w nawiązaniu do odbywającej się obecnie w Bonn COP23 – konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. A da się to zrealizować „czy to poprzez przepisy prawa, czy to poprzez dobrowolne przedsięwzięcia, czy to poprzez zachęty natury materialnej” – podaje PAP.

„Gdy stalownie, huty aluminium, huty miedzi, gdy wszystkie one opuszczą nasz kraj i przeniosą się gdzieś indziej, gdzie przepisy o ochronie środowiska nie są tak dobre, to wtedy dla klimatu na świecie także nic nie zyskamy” – dodała szefowa niemieckiego rządu.

Jej zdaniem, przyjęty na konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015 roku cel ograniczenia wzrostu temperatury do mniej niż dwóch stopni Celsjusza „nie zostanie w obecnej sytuacji osiągnięty”. Jak podkreśliła, „nawet gdyby w Niemczech nie było już w ogóle emisji CO2, to i tak w skali globalnej temperatura zwiększy się o ponad dwa stopnie”.
Odpowiedzialność za to, by „sprawy się zmieniły” spoczywa przede wszystkim na państwach wysoko uprzemysłowionych, których zadaniem jest „opracowywanie innowacji technicznych i posuwanie naprzód technologii służących ochronie środowiska” – wskazała A. Merkel.

„Musimy dbać o intensywny rozwój napędu elektrycznego i innych alternatywnych napędów” – zadeklarowała dodając, że należy również obudzić „śpiącego olbrzyma” poprzez zajęcie się kwestią ocieplania budynków. „Będziemy tu upominać się na nowo o definitywne uzyskanie także zachęt podatkowych” – powiedziała.


Podziel się

Skomentuj