Dobre prognozy wzrostu dla Polski, tylko te inwestycje prywatne niepokoją…

Dobre prognozy wzrostu dla Polski, tylko te inwestycje prywatne niepokoją…

Wzrost polskiego PKB w 2017 r. wyniesie 4,1 proc., a w przyszłym 3,7 proc. To prognozy JP Morgan, jednego z największych amerykańskich banków. We wtorek poznamy wstępne dane GUS dotyczące PKB za trzeci kwartał bieżącego roku – pisze Business Insider Polska. Ekonomiści JP Morgan postanowili podnieść prognozy PKB dla naszego kraju, bo w III kwartale nastąpiło mocne odbicie inwestycji.
Jak napisano w raporcie amerykańskiego banku:
– Po niewielkim odbiciu w I połowie 2017 r., wydaje się, że inwestycje przyspieszyły mocniej w III kw. – szczególnie publiczne ze względu na większą absorpcję funduszy unijnych.
Korekta dotycząca PKB jest niewielka (poprzednio prognozowano 4,0 proc.), ale zbliżona do prognoz innych instytucji finansowych
Kilka dni temu ekonomiści Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju również podnieśli swoje prognozy dotyczące PKB Polski. EBOiR prognozuje, że PKB Polski w 2017 r. wzrośnie aż o 4,1 proc., zamiast 3,2 proc., jak sądzono wcześniej. Z kolei w 2018 r. nasza gospodarka urośnie o 3,4 proc.
Powód zmian jest ten sam – silny wzrost gospodarczy może być spowodowany odbiciem inwestycji publicznych, które według ekonomistów banków zaczęło się w II połowie 2017 r. Słabą stroną naszej gospodarki pozostają wciąż jednak inwestycje prywatne.
Analitycy spodziewają się, że polski PKB w III kwartale 2017 r. urośnie o 0,7 proc. w ujęciu kwartalnym oraz 4,5 proc. w ujęciu rocznym.
Na zdjęciu budowa nowego bloku PGE Elektrowni Turów


Podziel się

Skomentuj