Co łączy mieszane sztuki walki z fotowoltaiką…

Co łączy mieszane sztuki walki z fotowoltaiką…

Zawierali fikcyjne transakcje i fałszowali faktury, dokumentujące rzekomy obrót bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi. Potem ubiegali się o zwrot nienależnego podatku VAT. Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali kolejne 18 osób zajmujących się tym procederem. Grupa działała w całej Polsce, a także za granicą. Do tej sprawy zatrzymano już w sumie 61 osób – podała PAP.
Wśród podejrzanych są m.in. przestępcy, które mają już na swoim koncie wymuszenia i rozboje, a także zawodnicy MMA. Funkcjonariusze CBŚP wyliczyli, że kwota wyłudzonego przez grupę podatku VAT może wynosić nawet 124 mln zł. Zorganizowaną grupę przestępczą już od ponad roku rozpracowują funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Lublina. Z ich ustaleń wynika, że jej członkowie zajmowali się fikcyjną działalnością gospodarczą, by wyłudzić nienależny zwrot podatku VAT.
– Terenem działania grupy były podmioty gospodarcze zarejestrowane w różnych częściach kraju, ale także firmy ze Słowacji i Czech. Przestępczy proceder prowadzony był poprzez łańcuch firm, założonych na tzw. słupy, obrót „pustymi fakturami”, a także wyłudzanie kredytów bankowych i pranie pieniędzy – tłumaczy komisarz Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.
– Członkowie grupy w trakcie prowadzonej działalności, poprzez kolejne podmioty gospodarcze kreowali fikcyjne zdarzenia gospodarcze, które w konsekwencji prowadziły do wyłudzaniu podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabycia towarów. Funkcjonariusze wyliczyli, że kwota wyłudzonego podatku VAT może wynosić nawet 124 miliony złotych – dodaje Iwona Jurkiewicz.
O sprawie pisaliśmy już w Onecie dwukrotnie – w lutym i maju tego roku, kiedy zatrzymano pierwszych członków gangu. Wśród nich były osoby, które wcześniej trudniły się przestępczością typowo kryminalną i miały na swoim koncie miały m.in. wymuszenia i rozboje. W ręce mundurowych wpadli także związani z tym nielegalnym procederem zawodnicy MMA, czyli mieszanych sztuk walki. Teraz funkcjonariusze CBŚP wpadli na trop kolejnych członków grupy. Jednocześnie weszli do kilkunastu miejsc w sześciu województwach i zatrzymali kolejnych 18 osób.
Wszyscy zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw i naruszeń kodeksu karno-skarbowego. – Planowane jest zabezpieczenie na poczet przyszłych kar nieruchomości należącej do jednego z podejrzanych, wartej prawie 5 milionów złotych
Do tej sprawy zatrzymano już łącznie 61 podejrzanych, w tym 43 członków zorganizowanej grupy przestępczej. 20 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli na poczet przyszłych kar majątek o wartości w sumie ponad 47 milionów złotych. Śledztwo wciąż trwa.


Podziel się

Skomentuj