Skip to content Skip to footer

Czym jest opłata sieciowa zmienna?

Czym jest opłata sieciowa zmienna? Co oznaczają poszczególne opłaty na Twojej fakturze za prąd? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Kiedy dostajemy fakturę za prąd, często nie zdajemy sobie do końca sprawy, co oznaczają poszczególne opłaty, które musimy uiścić. Patrząc na taki dokument, możemy nie do końca rozumieć wszystkie informacje. Niektóre brzmią dla laika dziwnie. Inne brzmią podobnie i można mieć wrażenie jakbyśmy płacili kilka razy za dokładnie to samo. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na związane z tym tematem pytania. I podzielić się odrobiną wiedzy w tym zakresie. Zapraszam do lektury.

Co to jest opłata handlowa za energię elektryczną?

Najkrócej rzecz ujmując opłata handlowa za energię elektryczną, jest to opłata, która wynika z obróbki danych potrzebnych do wystawienia faktury. Związana jest z jej wystawieniem oraz dostarczeniem. Czyli mówiąc prościej, pokrywa ona koszty wystawienia i przygotowania faktury, oraz jej dostarczenia. W teorii ma ona pomóc bardziej ustabilizować ceny. W praktyce jedna z firm jest już przez za wysokie opłaty handlowe na celowniku UOKIK. Czy wydaje się ona zasadna? W teorii tak.

Przecież zarówno księgowa, która te faktury przygotowuje, musi otrzymać wynagrodzenie za swoją pracę, podobnie osoba, która fakturę dostarczy pod wskazany przez nas adres korespondencyjny. W praktyce jednak czasem istnieje ryzyko nadużywania naliczania dodatkowej opłaty handlowej.

Co to jest opłata kogeneracyjna?

Wyraża się ją zawsze w w zł/MWh, czyli w koszcie złotówek za każdą megawato-godzinę. Opłata kogeneracyjna Jest bezpośrednio powiązana z zagwarantowaniem dostępu do prądu z wysokosprawnej kogeneracji w czymś co się określa jako krajowy system elektroenergetyczny. Czyli mówiąc prościej, jest to opłata za utrzymanie sieci energetycznej w kraju, którą dostarczany jest prąd do naszego domu.

Co to jest opłata sieciowa zmienna całodobowa?

Mówiąc najkrócej opłata sieciowa zmienna całodobowa, jest to opłata, która ma za zadanie odzwierciedlać koszty dostarczania energii za pomocą sieci elektroenergetycznej. Jej wysokość jest zależna od tego, jak dużo energii z sieci pobraliśmy. Dodatek całodobowa z jednej strony oznacza, że jest ona uśredniona na dobę, a z drugiej gwarantuje nam to, przynajmniej w teorii, że prąd będzie dostępny w naszym miejscu zamieszkania przez całą dobę.

Co to jest opłata przesyłowa?

Opłata przesyłowa jest też często określana jako opłata sieciowa. Dzieli się ją na dwa rodzaje: opłatę sieciową stałą, oraz opłatę sieciową zmienną.

Opłata sieciowa stała

Opłata sieciowa stała, jest to opłata, którą operator pobiera od nas na poczet utrzymania przez niego urządzeń elektrycznych. Jest ona niezależna od tego, ile energii pobraliśmy. Za tą opłatę operator np. wymienia nasz licznik prądu lub go legalizuje. Wydaje się ona jak najbardziej zasadna, wszak utrzymane urządzeń elektrycznych też kosztuje.

Opłata sieciowa zmienna

Opłata sieciowa zmienna jest to opłata zależna od tego, ile energii pobraliśmy. Tutaj już chyba więcej nie trzeba wyjaśniać – im więcej prądu zużyliśmy, tym więcej musimy zapłacić.

Co wlicza się do punktu elektrycznego?

Punkt elektryczny to najprościej rzecz ujmując punkt, w którym w jakimś stopniu możemy mieć dostęp do prądu z instalacji elektrycznej w naszym domu. Zaliczamy więc do nich takie rzeczy jak: gniazdka, kontakty, przełączniki, włączniki, wyłączniki, czy np. podłączenie bezpośrednio zasilania np. w przypadku oświetlenia. Ilość punktów elektrycznych w domu ma bezpośredni wpływ na koszt instalacji elektrycznej. Warto więc na początku precyzyjnie wraz z wykonawcą ustalić co jest osobnym punktem elektrycznym, a co nie gdyż często może to być różnie rozumiane.