Skip to content Skip to footer

Rodzaje i charakterystyka pomp ciepła

Czym jest pompa ciepła? Pompy ciepła to urządzenia, które coraz chętniej kupowane są przez Polaków. Dzięki temu zastępują tradycyjne źródła pozyskiwania ciepła do centralnego ogrzewania, a także podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Ze względu na model konstrukcji i wydajność, wyróżnia się kilka rodzajów pomp ciepła. Sprawdź, jakie są popularne modele dostępne na rynku i czym się charakteryzują.

Pompa ciepła¹ to urządzenie, które wykorzystywane jest w systemach centralnego ogrzewania oraz do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zaliczane jest do jednego z ekologicznych wyborów, a po zastosowaniu energii z OZE uznawane jest za urządzenie zeroemisyjne. Konstrukcja pompy ciepła składa się ze źródła dolnego (pozyskiwania ciepła), pompy oraz źródła górnego (instalacja w budynku). W ten sposób tworzy się obieg z wykorzystaniem energii odnawialnej, który odpowiada za zapewnienie komfortu cieplnego domownikom, a przy tym wpisuje się w koncepcję pasywnego i niskoenergetycznego domu.

Podstawowe rodzaje pomp ciepła i ich charakterystyka

Podstawowy podział pomp ciepła wynika z tego, skąd w danym systemie pozyskiwane jest ciepło, czyli co jest źródłem dolnym urządzenia. Na rynku dostępne są:

  • pompy gruntowe;
  • pompy powietrzne;
  • pompy wodne;
  • pompy hybrydowe.

Pompy gruntowe

Jak sama nazwa wskazuje, w tym wypadku źródło dolne stanowi grunt lub podobne do niego źródło. Pompy ciepła wykorzystują wówczas energię, która gromadzi się w gruncie, a następnie oddają ją do systemu i zapewniają jego wydajną pracę. Tego typu modele cechują się dużą efektywnością codziennej pracy i z powodzeniem mogą być jedynym systemem ogrzewania w budynku. Co ciekawe, w przypadku nowych instalacji są zdecydowanie najczęściej wybierane.

Pompy powietrzne

Pompy ciepła typu powietrznego pobierają energię z powietrza, a następnie oddają ją do wnętrza budynku. Są stosunkowo proste w instalacji i eksploatacji. Mają jednak określone ograniczenia, dlatego często wykorzystywane są wspólnie z innym źródłem ciepła. W tej kategorii wyróżnia się m.in. pompy powietrzno-powietrzne oraz powietrze-woda.

Pompy wodne

W pompach ciepła typu wodnego znajduje się płynąca woda. Model ten zapewnia dużą efektywność energetyczną, jednak jego zakup wiążę się z dużą inwestycją. Właśnie dlatego są, póki co, rzadziej wybierane. Dobrej jakości pompa wodna może pokryć wszystkie potrzeby użytkowników związane z ogrzewaniem budynku i wody użytkowej.

Pompy hybrydowe

Ostatnią z popularnych na rynku opcji są pompy hybrydowe. Ich charakterystyka polega na tym, że łączą ze sobą korzyści związane z pozyskiwanie energii ze źródła tradycyjnego i odnawialnego. Pompy hybrydowe mogą być różnego rodzaju i dobiera się je bezpośrednio do swoich potrzeb.

Santier – pompy ciepła w Krakowie

Montaż i eksploatacja pompy ciepła w warunkach domowych może być naprawdę opłacalne. Jeżeli szukasz sprawdzonego partnera w Krakowie, to warto sprawdzić aktualną ofertę Santier. Firma dostarcza pompy ciepła w Krakowie i okolicach, a także specjalizuje się w dystrybucji, montażu i serwisowaniu innych rozwiązań technologicznych, w tym klimatyzacji. Od lat wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem klientów indywidualnych i biznesowych. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Santier w sprawie pomp ciepła w Krakowie i okolicach.

 

  1. Santier, Pompy ciepła Kraków, https://santier.pl/pompa-ciepla/, Dostęp 23.07.2022.