Skip to content Skip to footer

Ceny węgla w Polsce

Jakie są ceny węgla w Polsce? Od początku roku 2022 roku mogliśmy zauważyć, że cena węgla diametralnie wzrosła. Już teraz można powiedzieć że węgiel jest prawie dwukrotnie droższy niż rok temu a sprzedawcy informują, że Polska zmaga się z problemem braku węgla i  przez to będzie on jeszcze droższy. Ekogroszek kosztuje już ponad 3000 zł a ma być jeszcze droższy (cena za kilka lat może sięgać nawet 5000 zł). Zatem dowiedzmy się więcej o tym co wpływa na to, że ceny węgla w Polsce rosną. 

Ceny węgla w Polsce – cena certyfikatów co2

Czym w ogóle jest certyfikat CO2? Są to uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych, nazywane są również uprawnieniami do emisji CO2 lub certyfikatami węglowymi. Jeden certyfikat odpowiada tonie dwutlenku węgla, który nie został uwolniony do atmosfery (niewyemitowany CO2).

Prawo do emisji CO2 ma każdy kto zdobył taki certyfikat. Gdy już wiemy co to są certyfikaty CO2 dowiedzmy się zatem o ich cenach. W 2021 roku ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły – było to bardzo wysoki wzrost. W 2020 roku takie uprawienia kosztowały około 90 zł za tonę, a teraz ceny certyfikatów co2 oscylują w granicy 450 zł. Braki węgla to jeden z głównych powodów takiej zwyżki cen. Na przestrzeni kilku lat mam być go jeszcze mniej –  cena emisji Co2 będzie jeszcze większa co wpłynie na końcowe ceny węgla w Polsce.

Ile CO2 z tony węgla?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez Polaków jest ile zanieczyszczeń trafia do środowiska przy spalaniu 1 tony węgla kamiennego?

Niestety spalanie węgla kamiennego bardzo szkodzi środowisko. Przy 1 tonie węgla do naszego powietrza trafia aż około 15 kg Tlenku siarki, 2kg Tlenka azotu, 50 kg CO, 2000kg CO2 i 10 kg płynów zawieszonych.
Gaz (paliwo) jest o wiele mniej szkodliwy  dla naszego zdrowia i dla środowiska. Z tego powodu PEC rozwija systemy funkcjonujące przy pomocy  gazu ziemnego, który jest zdrowszy.

Ceny węgla w Polsce – cena węgla 2022

Cena węgla za tonę węgla kamiennego w 2021 r. wyniosła 996,60 zł. W 2020 było to 887,95 zł za tonę. Natomiast cena węgla kamiennego na giełdzie aktualnie wynosi 850 zł i wzrosła aż o 37.4%. Jest to najgorszy wynik od lat – jeszcze nigdy węgiel nie był taki drogi. Co gorsze, już teraz sprzedawcy surowca ostrzegają, że ceny węgla kamiennego i niedobór tego surowca mogą doprowadzić do sytuacji, w której Polacy zaczną palić śmieciami. Aby uniknąć takie sytuacji Polacy powinni zacząć inwestować w Pompy cieplne w które bardzo mocno inwestują obecnie Niemcy.

Jakie jest notowanie cen węgla

Ceny węgla energetycznego i kamiennego są już bardzo wysokie. Niestety na tam się nie skończy. Notowania węgla z naszej perspektywy są złe. Eksperci przewidują że te wysokie ceny pozostaną, a co gorsza mogą jeszcze nieznacznie wzrosnąć – głównym powodem jest sytuacja na Ukrainie.

Ceny węgla 2021

Już w 2021 roku ceny węgla wzrosły o około 40% i wahały się miedzy 700 a nawet 1900 zł – było to zależne od regionu. Miał węglowy kosztował wtedy nawet 1000zł za tonę, ekogroszek 1200-1600 za tonę, a węgiel kostny 1600-1700 zł za tonę

Główny urząd statystyczny mówi o tym, że przeciętna cena detaliczna tony węgla kamiennego w 2021 r. wyniosła 9900 zł. W 2020 było to 890 zł za tonę co jest bardzo dużym skokiem jak na tak krótki okres .

Podsumowanie

Ceny węgli idą w górę i należy myśleć o tym by móc temu zapobiec w przyszłości. Najlepszym sposobem jest zmiana ogrzewania w domu na takie jak np. pompa cieplna. Istnieje wiele alternatyw, co więcej, są już w naszym kraju z powodzeniem wdrażane. Dlaczego warto coś zmieniać? Odpowiedź jest prosta – dla przyszłych pokoleń. Teraz, gdy ceny węgla w Polsce są wysokie, warto zmotywować się do zmiany.