Jakie wyróżniamy klasy energetyczne lodówek? Czym różni się starsza skala od nowszej? Dlaczego warto postawić na klasę energetyczną A+++? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące etykiet efektywności energetycznej lodówek znajdziesz w tym artykule. Sprawdź!
Co to jest etykieta energetyczna? Czyli klasy energetyczne lodówek
Obecne wymogi w naszym kraju wskazują na to, aby etykieta energetyczna była umieszczona na każdej lodówce. Pomimo jej powszechności, wciąż wiele osób zadaje sobie pytanie, czym tak naprawdę jest etykieta efektywności energetycznej. Otóż informuje ona nas, jaka jest klasa energetyczna danego modelu lodówki.
Jakie klasy energetyczne lodówek wyróżniamy?
Zanim odpowiemy jednak na to pytanie, musimy przedstawić jeszcze jedną zasadniczą kwestię. A mianowicie – istnieją dwie klasy energetyczne, umownie nazywane “tą nowszą” oraz “tą starszą”.
Starsza etykieta energetyczna
Jeśli chodzi o starszą etykietę energooszczędności, na rynku dostępne są poniżej wymienione klasy efektywności energetycznej:
- A+++
- A++
- A+
- A
- B
- C
- D
Nowsza etykieta energetyczna
Mając na uwadze natomiast nowszą klasę energetyczną, wyróżnić możemy:
- A
- B
- C
- D
- E
- F
- G
Klasa energooszczędności nowsza a starsza – różnice
Jeśli już wiesz, jakie klasy energetyczne możemy wyróżnić zarówno wśród skali starszych, jak i nowszych pora przejść do omówienia zasadniczych różnic pomiędzy nimi.
Na samym początku należy jednak zaznaczyć, iż ta świeższa klasa dotyczy głównie pralek, pralko-suszarek, zmywarek, urządzeń chłodzących, telewizorów oraz monitorów komputerowych. W przypadku lodówek spotkamy się z nią więc jedynie sporadycznie.
Zapewne zauważyłeś, że z nowszej klasy energetycznej zniknęły oznaczenia z plusami, a więc nie możemy zobaczyć już A+, A++ czy A+++. Na ich miejsce za to, pojawiła się między innymi najniższa klasa energetyczna G, ale również E czy F.
Klasa energetyczna G co to znaczy?
Klasa energetyczna G jest to najniższa, a co za tym idzie najmniej energooszczędna klasa energetyczna 2021. Pomimo niskiej ceny lodówek
Jak obliczana jest klasa energetyczna lodówki?
Klasy energetyczne lodówek wyliczane są, biorąc pod uwagę roczne zużycie energii elektrycznej oraz standardowe wartości odpowiadające najbardziej popularnym modelom danego urządzenia. Co więcej, klasa energooszczędności podawana jest w kilowatogodzinach.
Kilowatogodzina – co to za jednostka?
Niedawno wspomnieliśmy, że jednostkę klasy efektywności energetycznej stanowi kilowatogodzina. Zapewne zastanawiasz się teraz, co tak naprawdę kryje się za tym słowem. Pora na małą powtórkę z fizyki. A więc według najprostszej definicji jest to jednostka energii, pracy i ciepła. W praktyce, jedna kilowatogodzina odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy tysiąca watów.
Jaka klasa efektywności energetycznej będzie najkorzystniejszą opcją?
Porównując obecne standardy rynkowe, najrozsądniejszy wybór to klasa energetyczna A+++. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić na kosztach, klasa energetyczna A+ lub klasa energetyczna A również będzie odpowiednia.
Klasy energetyczne lodówek – Etykieta energetyczna lodówki a niższe rachunki
Jednym z głównych powodów, dla których społeczeństwo coraz częściej wybiera lodówki o wyższej klasie energetycznej jest wyższy poziom energooszczędności, a co za tym idzie – niższe rachunki za prąd. Jest to szczególnie doceniane w obecnych czasach, gdy ceny rosną w zastraszającym tempie.
Zadbaj o środowisko, dzięki wyższej klasie energetycznej
Kolejnym walorem klas A+++, A++ oraz A+ jest przyjazność dla środowiska. Tematy bezpośrednio związane z ekologią oraz dbaniem o ekosystem stają się coraz popularniejsze. Jest to spowodowane między innymi ciągle postępującymi zmianami klimatu oraz zanieczyszczeniem nasze planety. Inwestując w urządzenia o wyższej klasie energetycznej, możesz temu przeciwdziałać.