Skip to content Skip to footer

Dlaczego podrożał gaz?

Zastanawiasz się dlaczego podrożał gaz? Ostatnimi czasy widzimy jak rynek bardzo szybko się zmienia. Skutek tego jest między innymi taki, że gaz drożeje. Oczywiście nie tylko ta sytuacja tyczy się samego gazu, ale także wielu innych towarów i usług. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie.

Dlaczego gaz tak podrożał?

Pytanie dlaczego gaz tak podrożał? To pytanie, które stawia sobie wielu z nas. Zdajemy sobie sprawę z tego, że musiało to być czymś spowodowane. Postaramy się więc przybliżyć ten temat.

Po pierwsze sytuacja na Ukrainie, która doprowadziła do tego, że Rosja, a mówiąc bardziej precyzyjniej Gazprom mocno ograniczył swoje dostawy. Dodatkowo weszły jeszcze sankcje nałożone przez Unię Europejską. To spowodowało, że na rynku międzynarodowym po prostu zaczęło brakować gazu. Warto w tym miejscu nadmienić, że Rosja dostarczała około 43 % gazu używanego w Unii Europejskiej. Samo to już spowodowało, że gaz drożeje.

Po drugie ma też swój wpływ na to duży popyt na gaz wśród gospodarek azjatyckich, które zaczęły się budzić po pandemii. Mieszkańcy krajów Azji, zwłaszcza Chińczycy skupowali masowo LNG, czyli gaz skroplony, często po stawkach wyższych niż rynkowe, licytując je i kupując kolejne dostawy w przetargach. Przodowali w tym zwłaszcza Chińczycy.

Sytuacja ta trwała do końca 2021 roku. Od początku roku 2022 ceny gazu w Europie były już tak wysokie, że zbyt mało opłacalne było transportowanie go do Azji, a zwłaszcza Chin. Powodów Dlaczego podrożał gaz jest zatem wiele.

Gaz drożeje

Ile podrożał gaz? W samej Europie wzrasta znacząco popyt na gaz na skutek zmiany polityki energetycznej i chęci dekarbonizacji, a w szerszym stopniu odejście od paliw kopalnianych, a przejście na bardziej zieloną energię. Produkowanie energii z gazu wytwarza o wiele mniej CO2, a także tlenków azotu i siarki. Władze w Unii Europejskiej uznały zatem gaz, za swego rodzaju przejściowe paliwo na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

W dłuższej perspektywie jest to jednak tak naprawdę, delikatnie rzecz ujmując, mało roztropna decyzja, zwłaszcza ze względu na troskę o środowisko. Wynika to z prostego faktu, iż gaz ziemny w 95% składa się z metanu, ten zaś jest drugim w kolejności (zaraz po dwutlenku węgla) emitowanym gazem cieplarnianym. Gaz drożeje bo widzimy bardzo prostą zależność, im wyższy popyt, tym wyższa podaż i ceny rosną.

Dlaczego podrożał gaz? – dopłaty do gazu 2022

W związku z rosnącą ceną gazu rząd Polski postanowił w 2022 r. przygotować i wcielić w życie program dopłat do gazu. Dopłata do gazu 2022 jest jednak precyzyjnie określona. Po pierwsze mogą z niej skorzystać gospodarstwa jednoosobowe, w których uśrednione dochody miesięczne nie są wyższe niż 2100 zł. Po drugie gospodarstwa wieloosobowe, gdzie dochód uśredniony nie przekroczy 1500 zł na osobę miesięcznie.

Jeżeli dochód przekroczy podaną kwotę wtedy dofinansowanie będzie obniżone o tą różnicę, według tak zwanej zasady złotówka za złotówkę. Minimalna kwota dofinansowania wyniesie 20 zł. Dopłata do rachunku za gaz, z uwzględnieniem że dochód nie zostanie przekroczony wyglądają następująco:

  • Dla jednoosobowego gospodarstwa 400/500 zł
  • Dla dwu-trzyosobowego gospodarstwa 600/750 zł
  • Dla cztero-pięcioosobowego gospodarstwa 850/1062,50zł
  • Dla sześcio-i więcej 1150/1437,50 zł.

Podane kwoty dofinansowania są także zależne od źródła ogrzewania stosowanego w danym domu. Dofinansowanie to przysługuje nie tylko małżeństwom, ale także osobom żyjącym w związkach nieformalnych.

Jeżeli jesteś zainteresowany lub zainteresowana dlaczego podrożał gaz i chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, to przeczytaj ten artykuł!