Zdecydowana większość z nas inwestuje w fotowoltaikę po to, aby oszczędzać. Niższe rachunki za prąd to duże wsparcie dla budżetu domowego zwłaszcza przy większym zużyciu prądu. Pojawia się jednak pytanie, czy wobec możliwych obecnie rozwiązań fotowoltaika rzeczywiście jest dobrym źródłem oszczędności? W poniższym artykule udzielamy odpowiedzi na to pytanie – zachęcamy do przeczytania!
Rodzaj instalacji fotowoltaicznej a oszczędności
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, czy warto inwestować w fotowoltaikę, sprawdźmy, dostępne rodzaje instalacji. Popularnym rozwiązaniem jest instalacja on-grid, która zakłada odsprzedaż nadwyżek energii do sieci. W sytuacji, gdy fotowoltaika nie wyprodukuje wystarczająco dużo prądu, będziemy mogli go “odkupić”. Do 2022 roku możliwe było dokonywanie rozliczeń metodą net-metering. Obecnie jest ona dostępna jedynie dla osób, które wcześniej rozliczały się w ten właśnie sposób, natomiast montując nową instalację, należy przejść na system net-billing. Z założenia miał on nie być opłacalny dla prosumentów, ale okazuje się, że i takie rozwiązaniem może być efektywne ekonomicznie.
Tymczasem instalacja fotowoltaiczna off-grid nie zakłada odsprzedaży nadwyżek, gdyż są one gromadzone w przydomowych magazynach energii. Więcej na temat tych rozwiązań można przeczytać w artykule: https://sunergo.pl/blog/instalacja-fotowoltaiczna-off-grid-czy-on-grid/. Instalacja off-grid pozwala uniezależnić się od dostawcy prądu, ale jednocześnie wymaga znacznie większych nakładów inwestycyjnych.
Fotowoltaika a nakłady inwestycyjne
Mówiąc o efektywności ekonomicznej, nie można pominąć ważnej kwestii, jaką jest wysokość nakładów inwestycyjnych. Nie ulega wątpliwości, że to one w dużym stopniu wpływają na opłacalność przedsięwzięcia. Ile obecnie kosztuje fotowoltaika? Odpowiedź na to pytanie jest złożona i zależy m.in. od:
- mocy paneli,
- ilości paneli,
- rodzaju instalacji,
- dodatkowych komponentów (takich jak np. magazyn energii),
- wydatków związanych z pracami montażowymi,
- dodatkowych prac, jakie należy przeprowadzić celem przystosowania dachu.
Jak można więc wywnioskować, dobór odpowiednich paneli słonecznych warunkuje kilka czynników, które należy uwzględnić jeszcze przed planowanym zakupem. Ostateczny koszt fotowoltaiki wraz z jej montażem może różnić się w zależności od możliwości budynku, jak i oczekiwań prosumentów. Warto też wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z różnego typu dotacji. Co jednak istotne – inwestor musi najpierw wydatkować środki, aby później otrzymać je z powrotem. Rozwiązaniem pośrednim są programy z prefinansowaniem, jednak i tutaj trzeba posiadać pewien kapitał początkowy.
Fotowoltaika dla oszczędnych?
Wysokie koszty początkowe mogą budzić wątpliwości, jednak perspektywa generowania oszczędności jest bardzo kusząca. Dlatego właśnie fotowoltaika od lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie ulega wątpliwości, że pozwala zmniejszyć rachunki za prąd latem, gdy mamy do czynienia z dużym nasłonecznieniem. Nieco trudniej będzie zimą, kiedy słońca jest znacznie mniej. Nie oznacza to jednak, że w chłodniejsze dni instalacja pracuje nieefektywnie albo nawet nie pracuje w ogóle.
Kluczem do sukcesu jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań, które pozwolą cieszyć się niższym zużyciem prądu od dostawcy przez cały rok. Najlepiej wdrożyć je już na etapie projektowania tak, aby od początku móc generować oszczędności. Oczywiście, prawdziwą ulgę odczujemy dopiero po okresie zwrotu nakładów inwestycyjnych. Niemniej jednak już wcześniej rachunki za prąd będą znacząco niższe, przez co uda się podreperować nieco miesięczny budżet. Zawsze przed montażem instalacji PV trzeba przeprowadzić audyt energetyczny, który pozwoli dopasować ją do naszych potrzeb.