Rosnące ceny energii elektrycznej wzbudzają wiele emocji wśród klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Uzależnienie od prądu uniemożliwia wyeliminowanie go, dlatego pojawiają się pytania o obniżenie kosztów. Dla wielu nie jest jasne, dlaczego firmy rozliczają się inaczej niż prywatni konsumenci. Na czym polegają różnice i gdzie mają swoje źródło? Odpowiadamy!
Skala zużycia energii – kluczowy czynnik różnicujący
Podstawowy czynnik to poziom zużycia prądu elektrycznego przez dany podmiot. Przeciętne gospodarstwo domowe zużywa stosunkowo niewielkie ilości energii w porównaniu do dużych zakładów przemysłowych czy biurowców. Firmy korzystają z energii na większą skalę, więc naturalne jest, że mogą negocjować lepsze stawki za kWh. Co ciekawe, firmy mogą niekiedy uzyskać nawet o połowę niższe stawki niż prywatni konsumenci.
Ma to też swoją drugą stronę. Większy poziom zużycia oznacza, że firmy często muszą podpisywać bardziej złożone umowy na dostawę energii elektrycznej. Mają jednak w ten sposób zapewnioną gwarancję niezmienności ceny przez ustalony w umowie czas. Więcej informacji znajdziesz tu https://www.ewe.pl/dla-biznesu/energia-elektryczna.
Warunki elastyczności oferty na przedsiębiorców
Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom dopasowania stawek za prąd dla firm. Powszechnym zjawiskiem jest ustalanie indywidualnych warunków kontraktowych. Obejmują one hurtowe zakupy energii elektrycznej, co przekłada się na oszczędności. Umowy te zwykle bazują na długoterminowych zobowiązaniach, które mogą trwać (w zależności od dostawcy) od 1 roku do nawet 5 lat. Popularnym podejściem jest też ustalanie stawek czasowych. Mowa o godzinach, kiedy prąd jest tańszy. Przedsiębiorcy mogą przenieść intensywne zużycie energii właśnie na godziny ponadszczytowe, by jeszcze bardziej oszczędzić.
Dodatkowe opłaty i usługi dla firm
Przedsiębiorcy mogą korzystać z pewnych udogodnień, ale obarczeni są również dodatkowymi opłatami. Są to opłaty:
- bierna,
- dystrybucyjna,
- mocowa.
Pierwsza z nich obejmuje energię niezbędną do działania niektórych urządzeń np. transformatorów i silników, ale nie jest ona zużywana w tradycyjny sposób. Ta forma energii krąży między siecią a urządzeniami, obciążając sieci przesyłowe. Z tego powodu dostawcy energii w Polsce często naliczają opłaty za przekroczenie limitów energii biernej.
Opłata dystrybucyjna oznacza to konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów za utrzymanie infrastruktury energetycznej, nawet jeśli ich zużycie energii w danym okresie jest niskie. To np. opłata przesyłowa oraz koszty utrzymania sieci. I w końcu opłata mocowa jest wprowadzona w celu pokrycia kosztów utrzymania mocy w systemie elektroenergetycznym, który musi być gotowy na spełnienie zapotrzebowania w każdej chwili. Dotyczy tylko największych przedsiębiorstw.
Oprócz kosztów dodatkowych firmy mogą liczyć na coś, czego nie mają w tradycyjnym pakiecie klienci indywidualni. Mowa o doradztwie energetycznym, monitoringu zużycia oraz gwarancji ceny. Dla upewnienia się, jakie korzyści zapewnia Twój dostawca energii, warto jeszcze raz przyjrzeć się umowie.