Jak Patryk Jaki chce walczyć ze smogiem

Jak Patryk Jaki chce walczyć ze smogiem

Patryk Jaki, kandydat na prezydenta stolicy, poinformował, że w Warszawie znajduje się obecnie 1700 lokali miejskich, gdzie funkcjonują tzw. „kopciuchy”. – Jeżeli zostanę prezydentem, już w pierwszym roku zlikwiduje wszystkie miejskie kopciuchy. 1700 pieców to będzie duża zmiana jakościowa – zdaniem kandydata.
Jego drugą propozycją jest wprowadzenie bonu anty-smogowego. – Utrzymywanie tych „kopciuchów” ma często powody ekonomiczne. Dlatego nie tylko będziemy kontynuowali politykę darmowej wymiany pieców, ale będziemy dopłacali, tym którzy są wykluczeni społecznie do ogrzewania ekologicznego – poinformował. W ograniczeniu wykluczenia ma pomóc także tzw. fundusz przyłączeniowy.
– Będę chciał włączyć wszystkie placówki edukacyjne do programów polityki antysmogowej, tak aby edukacja na ten temat była zwiększona. Bez zwiększenia świadomości obywateli nie będziemy mogli skutecznie walczyć ze smogiem – poinformował P. Jaki. Dodał także, że chce także zmienić podejście straży miejskiej w stosunku do skarg na mieszkańców, którzy używają szkodliwych pieców, ale „najpierw stworzymy instrumenty i narzędzia” – dodał.
Można tylko podpowiedzieć panu kandydatowi, że akurat w stolicy o wiele poważniejszym źródłem smogu są silniki diesla, i to raczej nie te w autach osobowych, ile w ciężarówkach, autobusach i maszynach budowlanych; te w samochodach osobowych są uciążliwe, gdy jest wycięty filtr cząstek stałych. Więc warto „stworzyć instrumenty i narzędzia” zapobiegania tym nieprawidłowościom. Bony?!


Podziel się

Skomentuj