Tauron i KGHM wycofane z udziału w programie jądrowym. A PKN Orlen? Na etapie przekształceń

Tauron i KGHM wycofane z udziału w programie jądrowym. A PKN Orlen? Na etapie przekształceń

Tauron i KGHM nie będą uczestniczyć w rządowym projekcie jądrowym. Ministerstwo Energii chce, by w powstanie elektrowni jądrowej zaangażowało się jednak PGE. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zaznaczył, że nie ma na razie decyzji, by PGE wycofało się z roli lidera w projekcie – informuje PAP.
10 maja Agencja Reutera informowała, że PGE porzuciło rolę lidera w planach budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej, gdyż skupi się na farmach wiatrowych na Bałtyku. – Nie ma takiej decyzji, PGE nadal ma mieć wiodącą rolę – komentował K. Tchórzewski i zaznaczał, że otwarcie się na morze musi iść w parze z rozbudową energetyki konwencjonalnej nad morzem.
Minister przypominał, że właścicielem spółki, która ma za zadanie zbudować elektrownię jądrową, są spółki energetyczne i KGHM. – Z punktu widzenia możliwości finansowych muszę z tego projektu wycofać Tauron i KGHM. Ich deklaracja na poziomie udziału po 10 proc. spowodowałaby zobowiązania na poziomie 800-850 mln zł. KGHM ma kłopoty z aktywami zagranicznymi, a Tauron realizuje dużą inwestycję w Jaworznie. Już tylko z tej przyczyny muszę znaleźć kogoś innego – tłumaczył K. Tchórzewski.
Minister dodawał, że z projektu chce wycofać się również Enea, która zaangażowała się w budowę bloku w Ostrołęce. Spółka chce też realizować projekt zgazowania węgla przy kopalni w Bogdance.
Agencja Reutera podawała, że projektowi przewodzić ma PKN Orlen, ale informacje te nieoficjalnie dementowała agencja ISBNews. – Orlen jest na etapie olbrzymich przekształceń – powiedział minister K. Tchórzewski.
Na zdjęciu: Budowa elektrowni węglowej Jaworzno III jest zbyt dużym ciężarem dla Tauronu Polska Energia, by mógł się angażować w PPEJ


Podziel się

Skomentuj