Pół wieku na spłatę polskiej elektrowni nuklearnej

Pół wieku na spłatę polskiej elektrowni nuklearnej

Minister energii Krzysztof Tchórzewski chciałby, by inwestycję budowy elektrowni jądrowej spłacać tyle, ile tego typu bloki się amortyzują, czyli minimum 50 lat – podaje PAP.

„Chciałbym, byśmy szli w kierunku inwestycji, która będzie trwała na pewno nie krócej niż 10 lat (…) Większość instytucji finansowych chce, by inwestycję spłacać przez 20 lat, ale my chcemy spłacać tyle, ile trwa amortyzacja. Obecnie bloki jądrowe amortyzują się przez około 60 lat, a te nowe będą się amortyzować nawet 80 lat. Dzisiaj w takie inwestycje instytucje finansowe bardzo ostrożnie wchodzą. Trzeba więc inaczej do tego podejść” – powiedział minister. – „Z doradcami, ekspertami muszę znaleźć rozwiązanie, jak zapewnić, by spłata była możliwa nie przez 20 lat, a minimum 50 lat, tyle ile blok się amortyzuje”.
Kilka dni temu minister mówił, że bez wdrożenia energetyki jądrowej Polska nie będzie w stanie osiągnąć celów redukcji emisji CO2 uzgodnionych z Komisją Europejską.
W marcu b. r. K. Tchórzewski szacował koszt projektu jądrowego na 70-75 mld zł.
Na zdjęciu: Elektrownia jądrowa Gundremmingen w niemieckiej Bawarii o mocy 2572 MWe, a więc podobnej do tego, co planuje się u nas – oszczędza 1/3 CO2 wytwarzanego w tym landzie


Podziel się

Skomentuj