Szansa dla Elektrowni Bełchatów, ale dla mieszkańców okolic Złoczewa – już nie bardzo…

Szansa dla Elektrowni Bełchatów, ale dla mieszkańców okolic Złoczewa – już nie bardzo…

Największa w Europie elektrownia na węglu brunatnym, PGE Elektrownia Bełchatów (na zdjęciu) stoi przed kluczową decyzją – zaczyna brakować surowca w dotychczasowych odkrywkach. Jednym z perspektywicznych złóż węgla brunatnego uwzględnionych w projekcie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 r. jest satelitarne złoże Złoczew. Jest ono położone w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego. Rozciąga się wąskim pasem o szerokości 1000-1500 m na przestrzeni ok. 10 km (na terenie trzech gmin: Złoczew, Burzenin (powiat sieradzki) oraz Ostrówek (powiat wieluński). Budowa odkrywki i wydobywanie węgla z tego złoża musi być poprzedzone szeregiem badań i analiz.Z gminy Złoczew zostanie wysiedlonych ok. 3. tys. osób zamieszkujących 33 wsie. Na jej terenie powstanie bowiem odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego. To wywołuje protesty mieszkańców – pisze OKO.press.
W ubiegłym tygodniu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna otrzymała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla kopalni węgla brunatnego Złoczew – pisze Business Insider Polska.
Decyzja środowiskowa otwiera drogę do rozpoczęcia starań o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla w Złoczewie. Odpowiedni wniosek do Ministerstwa Środowiska ma trafić w połowie tego roku, po zakończeniu prac związanych z dostosowaniem dokumentów planistycznych gmin. Uzyskanie koncesji planowane jest w III kwartale 2018 r.
Jak pisze OKO.press, pierwszy wjazd maszyn i pierwsze wydobycie planowane jest na 2030 rok. Problem w tym, że węgiel nie leży pod nieużytkami będącymi własnością skarbu państwa, tylko na terenie 33 wsi w granicach 4 gmin. Wyprowadzka nie wszystkim się podoba. Jeden z rolników z gminy Ostrówek, na którego terenach ma powstać ogromne zwałowisko, założył stowarzyszenie „NIE dla odkrywki Złoczew” – czytamy w serwisie.
– Mamy piękne tereny, nieskażone, mamy przepiękne lasy, rzeki i wioski. A PGE chce zlikwidować 33 wsie, to 3000 mieszkańców do wysiedlenia. Samo PGE nie nazywa likwidacji wsi „wysiedlaniem”, tylko „wykupem nieruchomości” – mówi Stanisław Skibiński, prezes stowarzyszenia w rozmowie z OKO.press.
– Jeżeli ktoś będzie się upierał i nie będzie chciał sprzedać swoich gruntów, to jest możliwość wystąpienia na drogę sądową – wyjaśnia w rozmowie z OKO.press Wiktor Płóciennik, kierownik ds. inwestycyjnych w Urzędzie Miejskim w Złoczewie.
Do tej pory nie wiadomo, za ile będą wykupywane grunty od rolników.
Złoże Złoczew – rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie trzech gmin w Łódzkiem: Złoczew, Burzenin (powiat sieradzki) oraz Ostrówek (powiat wieluński) – jest jednym z perspektywicznych złóż węgla brunatnego. Jego zasoby szacowane są na ok. 611 mln t węgla brunatnego, co pozwoliłoby na produkcję energii elektrycznej przez kolejnych kilkadziesiąt lat…


Podziel się

Skomentuj