Czesi kończą z wydobywaniem węgla kamiennego

Czesi kończą z wydobywaniem węgla kamiennego

„Puls Biznesu” podał, że grupa górnicza OKD – jedyny producent węgla kamiennego Czechach – został kupiony przez państwową firmę Prisko za równowartość 13 mln zł. To ona doprowadzi do zamknięcia ostatnich kopalń. OKD to kiedyś Ostravsko-Karvinske Doly, zatrudniający tysiące pracowników gigant na czeskiej scenie ekonomicznej.
A na początku 2016 r. OKD została przejęta przez grupę Ad Hoc Group składająca się z 3 brytyjskich funduszy. Wobec jednak trudnej sytuacji finansowej grupy czeski rząd przygotował program pomocowy dla OKD i wyznaczył terminy zamykania poszczególnych kopalń. Agencja ČTK poinformowała, że akcje grupy kupiła w tym tygodniu za prawie 80 mln CZK (ponad 13 mln zł) państwowa firma Prisko, która doprowadzi do zamknięcia ostatnich funkcjonujących w Czechach kopalń węgla kamiennego.

Nowy zarząd OKD zawiązał rezerwy na spadek wartości aktywów w kwocie aż 4,9 mld CZK, czyli ponad 800 mln zł. Zgodnie z planem ostatnia kopalnia należąca do OKD ma być zamknięta nie później niż w 2023 r. – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
Gazeta zwraca uwagę, że w ubiegłym roku zamknięto już kopalnię Paskov. Terminy zamykania kolejnych zależeć będą od wskaźników ekonomicznych. Zgodnie z pierwotnym planem kopalnie Lazy i Darkov miały zakończyć działalność już w tym roku.
Na zdjęciu siedziba OKD w Ostrawie


Podziel się

Skomentuj