„Atom” – minister Tchórzewski go chce, a połowa Polaków – nie

„Atom” – minister Tchórzewski go chce, a połowa Polaków – nie

Połowa ankietowanych przez CBOS opowiedziało się przeciwko budowie w Polsce elektrowni jądrowej, poparcie dla tej inwestycji zadeklarowało 34 proc. respondentów. 16 proc. nie ma zdania. stosunek do rozwoju energetyki jądrowej w badaniach Centrum jest dość stabilny – od 2011 r. przeciwnicy mają kilkunastopunktową przewagę nad zwolennikami. CBOS przypomniał, że od 2011 r. w jego badaniach odsetek przeciwników nastawienie do „atomu” w Polsce spadł z 53 do 50 proc., natomiast odsetek zwolenników wahał się – od 40 proc. w 2011, 35 proc. w 2013 r., 38 proc. w 2016 r., do 34 proc. w 2018 r. – podaje Onet.pl.
Komentując wyniki badania, CBOS zauważył, że stosunek do rozwoju energetyki jądrowej w Polsce różnicuje przede wszystkim płeć. Budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju popiera 50 proc. mężczyzn i 20 proc. kobiet. Do największych zwolenników tego projektu należą ludzie młodzi – od 18 do 24 roku życia, gdzie poparcie przekracza 60 proc.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (334) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) 1–8 marca 2018 r. na liczącej 1092 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Rząd nie podjął decyzji o przystąpieniu do realizacji planów budowy elektrowni jądrowej. 4 b. m. minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział dziennikarzom, że projekt będzie kontynuowany, a rozstrzygnięcie na poziomie rządu powinno nastąpić w tym roku, jeżeli chcemy dotrzymać porozumień z Komisją Europejską. Przed miesiącem Tchórzewski mówił, że jeśli chodzi o polski projekt jądrowy, rozmawiamy o kwocie 70-75 mld zł.
Na zdjęciu: ruiny rozpoczętej elektrowni „atomowej” w Żarnowcu


Podziel się

Jedna Odpowiedź na "„Atom” – minister Tchórzewski go chce, a połowa Polaków – nie"

  1. Zupełnie inne wyniki dały badania zlecone przez Ministerstwo Energii. Tam 59% ankietowanych było za energetyką jądrową przeciw tylko 34%. Z tego widać że odpowiedzi zależą od tego jak się zada pytanie.
    Ale ogólnie wiedza na temat energetyki jądrowej jest bardzo mała i powinno się ją poszerzać przez media. Chodzi o wiedzę techniczną jak działa elektrownia jądrowa. Bo obawiam się że wiedza szkolna tu nie wystarczy! Ludziom każe się wypowiadać na temat o którym nie mają podstawowej wiedzy.

    Odpowiedz

Skomentuj