Zbudujemy elektrownię jądrową – tylko za co?!

Zbudujemy elektrownię jądrową – tylko za co?!

Krzysztof Tchórzewski kilka miesięcy temu powiedział, że gdyby decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadła w tym roku, to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 r. a koszt jej budowy wyniósłby ok. 75 mld zł. Podobno decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca marca.
Eksperci podkreślają jednak, że plany resortu energii są bardzo śmiałe. Obecnie nie ma nigdzie wskazanego źródła finansowania tej inwestycji. Pieniądze na elektrownie jądrową muszą bowiem wyłożyć spółki działające na rynku. W świetle prawa unijnego sfinansowanie całkowite projektu z pieniędzy pochodzących z budżetu jest niedozwolone.
Dziennikarze portalu „WysokieNapięcie.pl” wskazuję, że kosztów budowy dwóch bloków o mocy 3000 MW nie będą w stanie pokryć wszystkie spółki skarbu państwa dotychczas zaangażowane w projekt (PGE, Tauron, Enea i KGHM) nawet po dołączeniu Orlenu i Lotosu.
PKN Orlen sprawdza wszystkie możliwe projekty, które mogą wpisywać się w strategię koncernu, w tym również projekt budowy elektrowni jądrowej – podkreśliła spółka, odnosząc się do informacji, że analizuje udział w takim projekcie – pisała PAP w styczniu b. r. To nie spodobało się akcjonariuszom. PKN Orlen stracił w ciągu 1 dnia stycznia na giełdzie 4,4 proc., co było drugim najgorszym wynikiem tej sesji.
„Projekty, takie jak budowa w Polsce elektrowni jądrowej, wymagają decyzji rządowej i analizy przeprowadzonej przez poszczególne firmy. W PKN Orlen sprawdzamy wszystkie możliwe projekty, które mogą wpisywać się w naszą strategię, w tym również projekt budowy elektrowni „atomowej” – oświadczył płocki koncern. PKN Orlen zwrócił uwagę, że produkcję i sprzedaż energii elektrycznej realizuje już teraz, a jednocześnie przygląda się innym rozwiązaniom. „Natomiast należy pamiętać, że wszystkie projekty, które realizuje PKN Orlen, muszą przejść restrykcyjne analizy inwestycyjne” – zaznaczyła spółka.
O tym, że PKN Orlen analizuje udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej, poinformowała agencja Reuters, publikując wywiad z byłym już wiceprezesem spółki Mirosławem Kochalskim. „Analizujemy wszystkie możliwe projekty, które mogą mieścić się w naszej strategii, naturalnie łącznie z projektem elektrowni jądrowej” – powiedział M. Kochalski, cytowany przez Reutersa. Też były prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński pytany wówczas przez PAP, czy płocki koncern analizuje udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej, odparł, że trwają tam prace nad strategią w zakresie energetyki. „Musimy rozeznać, jakie są możliwości, wszędzie” – dodał.
Wiceprezes PKN Orlen Mirosław Kochalski zaznaczył, że płocki koncern „generalnie, co do zasady” analizuje „wszystkie duże, potencjalne projekty”, które mogą być realizowane w Polsce. – Analizujemy wszystkie potencjalne projekty, jaką powinniśmy zająć w nich pozycję, rolę, czy to jest szansa, czy nie jest – oświadczył. I dopowiedział: „każda firma tak robi”.
Pod koniec stycznia minister energii Krzysztof Tchórzewski, odnosząc się do najważniejszych wydarzeń w energetyce w 2018 r., wymienił m.in. wdrożenie rynku mocy, kolejne kroki w budowie Baltic Pipe, a także decyzję rządu w kwestii ewentualnej budowy elektrowni atomowej. Tchórzewski podkreślił, że jego zdaniem, atom w Polsce to konieczność. Dodał, że decyzja rządu rozstrzygająca, czy powstanie polska elektrownia jądrowa „na pewno zapadnie w pierwszej połowie roku”.
W czerwcu 2017 r. PKN Orlen rozpoczął eksploatację elektrociepłowni gazowo-parowej o mocy 463 MWe wybudowanej we Włocławku. Blok ten wytwarza w kogeneracji energię elektryczną i ciepło m.in. na potrzeby włocławskiej spółki Anwil z grupy płockiego koncernu. Nadwyżka prądu trafia do sieci.
Budowę włocławskiej elektrociepłowni PKN Orlen realizowało konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska. Łączne nakłady wyniosły ok. 1,4 mld zł. Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2013 r., a rozruch bloku ruszył w grudniu 2015 r.
W I kwartale tego roku PKN Orlen planuje pozyskanie pozwolenia na użytkowanie drugiego wybudowanego bloku gazowo-parowego, który powstał na terenie zakładu produkcyjnego spółki w Płocku. Pod koniec 2017 r. blok ten pierwszy raz dostarczył parę technologiczną do zakładu.
Blok gazowo-parowy na terenie zakładu głównego płockiego koncernu o mocy elektrycznej ok. 600 MWe, a cieplnej 520 MWt to obecnie największa tego rodzaju krajowa elektrociepłownia. Jego budowa rozpoczęła się w 2015 r. Wykonawcą inwestycji, której budżet to 1,65 mld zł, jest Siemens.
Po uruchomieniu elektrociepłowni w Płocku, dysponując mocami działającego już bloku we Włocławku, PKN Orlen będzie mógł wyprodukować rocznie ok. 7 TWh energii elektrycznej, co stanowi ok. 4,5 proc. produkcji krajowej.
Z końcem stycznia PKN Orlen podał, że w 2018 r. nakłady na inwestycje w całej grupie Orlen mają wynieść 4,8 mld zł, przy czym 3 mld zł w segmencie downstream (rafineria, petrochemia, energetyka), w segmencie usptream (wydobycie) – 0,8 mld zł, w detalu – 0,7 mld zł, a w przypadku funkcji korporacyjnych – 0,3 mld zł.


Podziel się

Skomentuj