Energetyka jądrowa – a może tak poczekać na IV Generację…?

Energetyka jądrowa – a może tak poczekać na IV Generację…?

Czy do 2030 r. powstanie w Polsce elektrownia jądrowa? Odpowiedź brzmi: nie. Czy do tej daty uda się choćby rozpocząć jej budowę? Odpowiedź brzmi: w 96 proc. – nie. Skąd taki pesymizm?
Z bardzo prozaicznych powodów, z których pierwszy jest banalnie prosty – polski program energetyki jądrowej został rozpoczęty w 2014 r. i miał potrwać do 2030 r. Mamy rok 2018 i – poza wydaniem ponad 100 mln złotych – nic nie zrobiono. Może podnieść się krzyk, że to słowa niesprawiedliwe, że uchwalono, że podjęto, że odbyto, że spotkano się itp. itd. Tyle tylko, że jesteśmy wciąż w tym samym miejscu, w którym byliśmy 4 lata temu.
Program jądrowy składa się z 4 elementów: technologii budowy elektrowni nuklearnej, której Polska nie posiada i musi ją zakupić z zewnątrz; z pomysłu na pieniądze (my nie dość, że nie mamy pomysłu, to jeszcze w ogóle nie wiemy, ile będzie to nas kosztować i co za tyle pieniędzy dostaniemy – padają, przykładowo, kwoty 40-60 mld zł; tak jakby owe 20 mld zł różnicy to było kilka worków owsa…). Wiadomo, że państwo jako takie inwestycji sfinansować nie może z uwagi na brak realnych możliwości udźwignięcia tak wysokiej kwoty i unijny zakaz finansowania przez państwo inwestycji przemysłowych (co prawda, tutaj n. p. Niemcy potrafili „znaleźć” sobie furtkę…), trzecim elementem jest woda; bez dużych ilości wody elektrownia nuklearna nie pojedzie, a pod względem zasobów H2o Polska znajduje się na szarym końcu Europy. Teoretycznie najwięcej wody jest w Bałtyku, ale nadbałtyckie społeczności lokalne o „atomie” nie chcą słyszeć, „bo im odstraszy turystów”. Jeśli kto uważa, że to słaby argument, to niech przestudiuje sondaże przeprowadzone w Szkocji, gdzie 56 proc. ankietowanych było „za” budową siłowni nuklearnej; liczba ta zmniejszyła się kilkakrotnie, gdy zainteresowani dowiedzieli się, że taka elektrownia ma stanąć za ich płotem…
Czwarty element jądrowej układanki to kadry. Gdy rozpoczynano budowę w Żarnowcu za poprzedniego ustroju, udało się wykształcić kilkuset fachowców różnych specjalności, niezbędnych dla funkcjonowania energetyki jądrowej. Gdy budowę – w idiotyczny sposób, powiedzmy otwarcie – porzucono, a perspektywy zatrudnienia rozwiały się w proch, ludzie ci rozpierzchli się po świecie. Na przykład do Kanady, realnie wzmacniając tamtejszy program nuklearny CANDU.
Skoro perspektywa „atomowa” pozostaje wciąż niepewna, kto zaangażuje się na ileś lat trudnej i żmudnej nauki? „Asiory” czy „przeciętniaki”, które nie bardzo mają wybór… Zresztą, mimo dość hucznych zapowiedzi, mało słychać o programach nuklearnych na polskich uczelniach. Pozornie nie jest to problem, można zatrudnić fachowców n.p. z Ukrainy cz z Litwy, tyle tylko że oni są dobrzy w technologiach radzieckich i post-radzieckich, a my tych nie chcemy.
Orientacyjnie (ale tylko orientacyjnie) można powiedzieć, że najdroższe na rynku są w tej chwili jednostki Framatome-Siemens, w wielkich bólach instalowane w elektrowniach Olkiluoto-3 (Finlandia) i Flamanville-3. Znane są one jako EPR co bywa tłumaczone na European Pressurized Reactor = europejski reaktor ciśnieniowy. Klasyfikuje się je jako generację 3+, co ma oznaczać, że są bardzo bezpieczne i długowieczne. Nikt tego nie sprawdził (bo jak?!), ale eksperci twierdzą, że mogą one pracować nawet i 100 lat.
Z obydwoma europejskimi EPR-ami jest ten sam kłopot – przedłużający się czas budowy i przekraczane koszty. O ile reaktor dla Finlandii rodził się (bo to prototyp) w trakcie budowy, o tyle Flamanville budzi zdumienia i pewnego rodzaju podejrzenia…
Na francuskiej budowie jest reaktor typu EPR o mocy elektrycznej 1650 MW. Będzie to pierwszy reaktor tego typu we Francji. Miał on zostać oddany do użytku w roku 2012. W połowie lipca 2013 r. budynek reaktora został nakryty kopułą bezpieczeństwa, a 7 października 2013 r. na plac budowy dostarczono zbiornik ciśnieniowy reaktora. W tym czasie prace budowlane były zaawansowane w 95 proc. W lipcu 2010 r. koncern EdF ogłosił dwuletnie opóźnienie w budowie reaktora oraz 25-procentowy wzrostu kosztów inwestycji – z 4 do 5 mld euro. 3 grudnia 2012 r. EdF ogłosił, że szacunkowe koszty budowy elektrowni wzrosną do 8,5 mld euro, czyli będą ponad 2,5-krotnie wyższe od pierwotnie zakładanych (3,3 mld euro), a zakończenie budowy opóźni się do 2016 r. We wrześniu 2015 r. koncern EDF ogłosił, że szacunkowe koszty wyniosą 10,5 mld euro (ponad 3-krotny wzrost), a uruchomienie reaktora jest opóźnione do IV kwartału 2018 r. Warto tu dodać, że pierwszy reaktor w elektrowni Flamanville 1 budowano lat 6.
Koreańczycy z KEPCO potrafią postawić reaktor energetyczny w 4,5 roku, co udowodnili w ZEA.
Nie należy zapominać o Amerykanach z GE – ale w Polsce jakoś o nich się nie mówi…
Data 2030 r. jako moment startu polskiego reaktora w technologii III Generacji wydaje się być zatem mocno wątpliwa. To nie tragedia, ale jest to data startu dla kolejnej generacji.
IV Generacja to wspólna nazwa kilku projektów badawczo-rozwojowych przyszłościowych reaktorów jądrowych. Większość z nich prawdopodobnie nie będzie dostępna do użytku komercyjnego przed 2030 r., z wyjątkiem projektu reaktora bardzo wysokotemperaturowego (Very High Temperature Reactor, VHTR), zwanego też Next Generation Nuclear Plant. Prace nad NGNP mają zostać zakończone do 2021 r. Reaktory obecnie czynne na świecie są uważane za systemy II lub nieliczne III generacji, podczas gdy większość reaktorów I generacji już wycofano z użytku.
No i teraz należy szybko się zastanowić, czy wsiadamy do pierwszego, czy do ostatniego wagonu…
Na zdjęciu: rozpoczęta i nieukończona budowa bułgarskiej elektrowni nuklearnej Belene – są pomysły, by ją dokończyć; ale wtedy ruszy jako już przestarzała technologia…


Podziel się

Skomentuj