Trzeci prezes odwołany w KGHM; R. Pawelczak został p. o.

Trzeci prezes odwołany w KGHM; R. Pawelczak został p. o.

Radosław Domagalski-Łabędzki nie jest już prezesem KGHM Polska Miedź SA. Odwołała go Rada Nadzorcza na posiedzeniu zwołanym 10 marca 2018 roku. Wraz z nim stanowisko stracił wiceprezes ds. aktywów zagranicznych Michał Jezioro. O zmianach w zarządzie KGHM poinformował w komunikacie, w którym nie podano powodów odwołania Domagalskiego-Łabędzkiego, który szefował KGHM od października 2016 r.
Równocześnie na posiedzeniu RN zmniejszono liczbę członków zarządu spółki do 3 osób, a kierowanie KGHM powierzono wiceprezesowi ds. rozwoju Rafałowi Pawelczakowi (na zdjęciu powyżej). Dodatkowo wiceprezes ds. finansowych Stefan Świątkowski przejmie obowiązki Michała Jezioro.
To już 3. zmiana prezesa KGHM Polska Miedź od czasu przejęcia władzy w Polsce przez Prawo i Sprawiedliwość. W lutym 2016 r. odwołano Herberta Wirtha, który KGHM kierował przez 7 lat. Na jego miejsce powołano Krzysztofa Skórę, który szefował już spółce w latach 2006-2008. K. Skóra pożegnał się ze stanowiskiem w październiku 2016 r., kiedy to stery przekazano Domagalskiemu-Łabędzkiemu.
„DGP” rozmawiał z Domagalskim-Łabędzkim na dzień przed odwołaniem, gdy – jak pisze – decyzji w tej sprawie jeszcze nie było. Kadencja zarządu upływała z końcem czerwca br. i zapytany o możliwe wówczas zmiany prezes KGHM miał odpowiedzieć, że „nie ma przekonania, iż dojdzie do znaczących zmian, a RN wbrew temu co się mówi w większości mu sprzyja”. Sam miał rozważać wzięcie udziału w konkursie do nowego zarządu, bo „w KGHM widzi olbrzymie możliwości sukcesu biznesowego”.
Rafał Pawelczak, p.o. prezesa KGHM Polska Miedź, jest wiceprezesem ds. rozwoju. Zanim zasiadł w zarządzie od maja 2016 r. był dyrektorem naczelnym ds. badań i innowacji w KGHM Polska Miedź S.A. Jest absolwentem Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego. Na Politechnice Wrocławskiej (PWr) ukończył studia podyplomowe z audytu wewnętrznego, nadzoru i kontroli zarządczej. W latach 2008-2016 pracował na PWr, gdzie kierował działem zarządzania kluczowymi projektami, odpowiadając m.in. za rozliczanie projektów inwestycyjnych uczelni.
Od 2009 r. doradzał też jako ekspert organom wspierającym ministerstwa w koordynowaniu wykorzystania funduszy z Unii Europejskiej.


Podziel się

Skomentuj