Budowa bloku 1000 MWe w Energa Elektrowni Ostrołęka ma rozpocząć się już w tym roku

Budowa bloku 1000 MWe w Energa Elektrowni Ostrołęka ma rozpocząć się już w tym roku

– Elektrownia w Ostrołęce, której budowa rozpocznie się w tym roku będzie najprawdopodobniej ostatnią nowo powstającą elektrownią węglową w Polsce. Zapewni bezpieczeństwo energetyczne na wschodzie kraju – powiedział podczas spotkania z mieszkańcami w Ostrołęce minister energii Krzysztof Tchórzewski 2 b. m. – Budowa będzie największą inwestycją we wschodniej Polsce od 30 lat /…/ nowa elektrownia będzie 1000 MWe blokiem na węgiel kamienny.

„Aby elektrownia mogła dostarczać prąd, to każdego dnia do elektrowni muszą wjeżdżać 4 składy 70 wagonowe z węglem. Elektrownia będzie spalała na dobę od 9 do 11 tys. ton węgla. Te składy trzeba będzie codziennie rozładować, oprócz tego elektrownia będzie musiała mieć 30 dniowy zapas węgla”- wyjaśnił szef resortu energii. Podkreślił, że budowa elektrowni, która potrwa jak się ocenia 5 lat będzie olbrzymim wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym. „Otóż w momencie szczytowym przy inwestycji będzie pracować ok. 5 tys ludzi. Zaangażowanych będzie od 100 do 120 przedsiębiorstw”- dodał. Podkreślił, że nawet jeśli blok będą budować firmy spoza tego terenu, to będą zatrudniać one lokalnych pracowników. – „Za kilka miesięcy, a przynajmniej od początku przyszłego roku nie powinno być tu ani jednej osoby bezrobotnej, nie tylko w samym mieście, ale i w okolicy”- podkreślił Tchórzewski.

W jego ocenie budowa elektrowni będzie także wyzwaniem cywilizacyjnym.

Blok w Ostrołęce będzie najnowocześniejszy w Europie – zapewnił. „Dosłownie w odległości kilkudziesięciu metrów od niego będą mogły już stać budynki mieszkalne. Blok będzie miał filtry oczyszczające spaliny i dwutlenek węgla, będzie spełniał wymogi Unii Europejskiej, które wprowadziła ona teraz oraz, które będą obowiązywały od 2023 roku. Węgiel jest to produkt energetyczny, który daje duże ilości spalin, ale możemy sobie z tym poradzić. Negocjacje, które prowadzę z Komisją Europejską doprowadziły do tego, że jest pewne zrozumienie dla naszej sytuacji. Już się nie krzyczy na nas, że +mamy wszystko likwidować+. Komisja Europejska zatwierdziła nasz program zakładający zróżnicowanie energetyki w Polsce, ale także pozostawienie energetyki węglowej w takim zakresie, w jakiej ją mamy. Nowe elektrownie kończymy, natomiast stare technologicznie modernizujemy, a część najgorszych likwidujemy” – wyjaśnił szef resortu energii.

Jak dodał, inwestycja energetyczna w Ostrołęce będzie wymagała wykwalifikowanych kadr, których kształcenie już teraz powinno się zacząć.

„Poza tymi ludźmi, których zatrudnia obecna elektrownia, będzie w zależności od potrzeby konieczność zatrudnienia do 1 tysiąca osób. Powstanie duży zakład, który będzie potrzebował dużo usług zewnętrznych, a także pracowników pracujących na miejscu”- dodał.

Ostrołęka C ma być 1000 MW blokiem na węgiel kamienny. Inwestorzy – Enea i Energa – badają złożone w przetargu oferty.

W przetargu na budowę bloku 1000 MW w Ostrołęce złożono trzy oferty, wszystkie przekraczające budżet inwestora, określony przez zamawiającego na 4 mld 803 mln 150 tys. zł. China Power Engineering Consulting Group zażądało prawie 4,85 mld zł, a konsorcjum GE Power i ALSTOM Power Systems – nieco ponad 6 mld. Najwyższą ofertę złożyło konsorcjum Polimex-Mostostal oraz Rafako, które zażądało ponad 9,5 mld zł. Tymczasem minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że koszt budowy Ostrołęki C wyniesie ok. 5,5 mld zł.


Podziel się

Skomentuj