Nie koniec kłopotów Westinghouse’a; Chińczycy chcą mieć pewność

Nie koniec kłopotów Westinghouse’a; Chińczycy chcą mieć pewność

Portal BiznesAlert.pl. podaje, że wypełnienie „paliwem zaprojektowanego przez Westinghouse, pierwszego na świecie reaktora jądrowego AP1000, zostało opóźnione z powodu „problemów związanych z bezpieczeństwem”. Reaktor III Generacji, zlokalizowany w Sanmen w prowincji Zhejiang, miał rozpocząć swoją pracę w 2014 r. Jest to kolejne z długiej linii niepowodzeń, które wystąpiły podczas budowy tej siłowni jądrowej”.
W 2017 r. pracownicy amerykańskiego Westinghouse zakładali, że po załadowaniu paliwa od razu rozpoczną się testy wydajności reaktora, trwające około 6 miesięcy. Po pozytywnym zakończeniu wszystkich badań urządzenie wraz z całą infrastrukturą mogłoby przejść do pełnej eksploatacji w tym roku. Ale umieszczanie prętów paliwowych w sercu siłowni zostało wstrzymane, ponieważ Chińczycy chcą mieć pewność, że projekt spełnia najwyższe możliwe standardy bezpieczeństwa, poinformowało China Daily, powołując się na China National Nuclear Corporation. Westinghouse nie skomentował tego doniesienia.

Chiny, ze względu na szybki rozwój gospodarczy, zużywają ogromne ilości energii. Aby zmniejszyć swoją zależność od zanieczyszczających powietrze elektrowni węglowych, Pekin chętnie zatwierdzał dziesiątki nowych projektów, dotyczących budowy nowych reaktorów. Dzięki temu Państwo Środka od wielu lat było postrzegane jako ostatnia deska ratunku dla globalnego sektora nuklearnego. Po katastrofie w japońskiej Fukushimie z 2011 r., tempo planowanych prac nad konstrukcjami jądrowymi w Chinach, jak i na całym świecie, zostało znacząco ograniczone. Obecnie sytuacja się zmieniła i w zeszłym roku chińskie reaktory nuklearne osiągnęły 35,8 GWe. Budowa kolejnych siłowni o łącznej mocy 30 GWe ma rozpocząć się przed końcem bieżącej dekady. Na koniec 2020 r. elektrownie jądrowe w Chinach mają wytwarzać moc na poziomie 58 GWe.
Amerykański Westinghouse należy do japońskiej Toshiby. W 2007 r. Amerykanie podpisali porozumienie dotyczące budowy 4 reaktorów AP1000 w 2 chińskich elektrowniach. Obie inwestycje miały służyć jako modelowe projekty, reklamujące nowe rozwiązania techniczne. Obecnie chińskie firmy z branży energetyki jądrowej tworzą własny projekt reaktora III Generacji, znany jako Hualong One. Jednak żaden nowy projekt jądrowy nie został zatwierdzony w Chinach od 2 lat.
W marcu 2017 r. Westinghouse ogłosił bankructwo. Głównym jego powodem były przekraczające miliardy dolarów koszty budowy 4 reaktorów jądrowych w Stanach Zjednoczonych i obciążenie dla finansów Toshiby.


Podziel się

Skomentuj