Trzeci wyrok na KWB Sieniawa

Trzeci wyrok na KWB Sieniawa

W związku z przygotowywanymi przez Ministerstwo Energii przepisami odnośnie jakości paliw stałych, Kopalnia Węgla Brunatnego Sieniawa w woj. lubuskim będzie musiała poszukiwać nowych rynków zbytu – informuje „Rzeczpospolita”. Dziennik wraca uwagę, że projektowane przepisy o jakości paliw stałych wyeliminują węgiel brunatny z rynku paliw dla ciepłownictwa. Nie będą mogli go stosować indywidualni odbiorcy, a także ciepłownie i zakłady przemysłowe. Wejście w życie tych regulacji będzie oznaczało, że nastawiona na ten rynek Kopalnia Węgla Brunatnego Sieniawa będzie musiała znaleźć innych odbiorców na swój węgiel.
Prezes KWB Sieniawa Andrzej Bik zapowiada, że kopalnia zamierza rozpocząć produkcję kwasów huminowych, na bazie których wytwarzane są nawozy organiczne dla rolnictwa. Jednocześnie – jak ujawnia prezes, kopalnia prowadzi również rozmowy z firmą, która wdraża technologię zgazowania węgla.
Kopalnia w Sieniawie Lubuskiej operuje na jednym z najdłużej znanych i eksploatowanych złóż węgla brunatnego na ziemiach polskich (eksploatacja od 1873 r.!). Zniszczona i zdewastowana w ostatnim roku II wojny światowej, została ponownie uruchomiona w 1950 r. jako KWB „Sieniawa”. W tym samym roku wydobyto 8,6 tys. t węgla brunatnego, ale produkcja szybko rosła dochodząc w 1958 r. do 137,5 tys. t. W 1983 r. wydobycie osiągnęło maksymalną w historii kopalni wartość 209,1 tys. t. W 1997 r. rozpoczęto likwidację Kopalni Węgla Brunatnego Sieniawa, którą zakończono w 2002 r.
Wydobywany węgiel cechuje się bardzo korzystnymi parametrami. Średnia wartość opałowa wynosi ok. 10 000 kJ/kg, zawartość popiołów 4–6 proc., siarki 0,6–0,8 proc. (jakościowo jedne z najlepszych parametrów w Polsce).
Pojawili się nowi inwestorzy, którzy zdecydowali się kontynuować działalność wydobywczą. Powstało przedsiębiorstwo pod nazwą Kopalnia Węgla Brunatnego Sieniawa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, które po uzyskaniu koncesji w październiku 2002 r. rozpoczęło prace eksploatacyjne. Spółka jest firmą rodzinną. Prowadzi również działalność poza-wydobywczą. W 2006 r. za pośrednictwem spółki-córki rozpoczęło produkcję energii cieplnej w kotłowni osiedlowej w Żarach na południu województwa lubuskiego, ciepło wytwarzane z węgla brunatnego dostarcza dla potrzeb 15 wspólnot mieszkaniowych.


Podziel się

Skomentuj