Wsparcie dla „ubogich energetycznie” orężem w walce ze smogiem

Wsparcie dla „ubogich energetycznie” orężem w walce ze smogiem

W ciągu kilku tygodni poznać mamy projekt ustawy o wsparciu dla ludzi ubogich energetycznie. Powstać ma do końca marca – zapowiedział w Radiu Wnet 12 bm. wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotr Woźny, który jest odpowiedzialny za problematykę czystego powietrza. P. Woźny powołał się na raport Instytutu Badań Strukturalnych, z którego wynika, że 12-12,5 procent populacji w Polsce to ludzie funkcjonujący w warunkach ubóstwa energetycznego.
– Mówimy o 1300 tysięcy rodzin, które w takiej sytuacji się znajdują – zaznaczył. Ze słów P. Woźnego wynikało, że chodzi przede wszystkim o mieszkańców budynków jednorodzinnych, które są np. opalane węglem niskiej jakości, są źle ocieplone lub dysponują piecami złej jakości.
– Myślimy o bardzo systemowym podejściu do tej kwestii, a mianowicie o tym, by wykreować mechanizmy, które spowodują, że w 100 procentach tym najuboższym ludziom wymagającym pomocy zostanie sfinansowana termomodernizacja ich budynków jednorodzinnych – stwierdził.
Wiceminister przedsiębiorczości i technologii zapowiedział zarazem, że do końca marca powstanie projekt ustawy, który „będzie regulował kwestie wydania 180 mln zł na termomodernizację budynków dla osób ubogich energetycznie”.
– To będzie pierwsza ustawa w Polsce, w której będzie musiała znaleźć się definicja ubóstwa energetycznego – zaznaczył Woźny.
Zapowiedział także, że do końca marca zostanie przeprowadzony przegląd programu „Czyste powietrze”, czyli „podsumowanie tego, co się udało zrobić i tego, czego się nie udało zrobić”.

Zdjęcie – pochodzi z Chin, ale tam także ruszyła energetyczna walka z zatruwaniem atmosfery


Podziel się

Skomentuj