Londyńskim sieciom napowietrzne linie energetyczne już nie odpowiadają

Londyńskim sieciom napowietrzne linie energetyczne już nie odpowiadają

W ramach projektu o nazwie London Power Tunnels pod stolicą Wielkiej Brytanii wydrążono tunele długości 32 km, które mieszczą 200 km kabli elektrycznych. Projekt, za którego realizację odpowiada brytyjski operator systemu przesyłowego National Grid, ma docelowo doprowadzić do usunięcia z londyńskich ulic napowietrznych linii energetycznych. Cel ma zostać osiągnięty w ciągu 7 lat – podał portal gramzwzielone.pl.

National Grid informuje, że oddana właśnie do użytku infrastruktura kosztowała około miliard funtów i była największym zadaniem od lat ’60 XX wieku w infrastrukturze energetycznej w stolicy Wielkiej Brytanii. Pod ziemią umieszczono linie energetyczne 400 kV, którymi ma być przesyłane 20 proc. energii potrzebnej do zaopatrzenia Londynu. Ten odsetek będzie zwiększany, gdy stopniowo usuwane będą stare linie energetyczne, które zbudowano jeszcze w latach ’50 ubiegłego wieku. W tunelach położono nie tylko linie wysokiego napięcia należące do National Grid, ale również znajdują się tam sieci dystrybucyjne lokalnych firm dystrybucyjnych.

Jak podkreśla brytyjski operator, w czasie budowy tuneli pracownicy poruszali się po nich pojazdami elektrycznymi.
A swoją drogą – kiedy do Polski dotrze świadomość, że lepiej kilka razy drożej zapłacić i mieć święty spokój niż obgryzać palce przy komunikatach pogodowych i w najgorsze warunki wysyłać w teren ekipy remontowe?


Podziel się

Skomentuj