18,6 mld PLN ma nas kosztować elektromobilność

18,6 mld PLN ma nas kosztować elektromobilność

„18,6 miliarda złotych – tyle ma kosztować budżet państwa i samorządy wielka akcja elektromobilności” – informuje „Gazeta Wyborcza”. Ministerstwo Energii już przygotowało projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych właśnie przyjmowany przez rząd.
Projekt zakłada m. in. zwolnienie z podatku akcyzowego samochodów o napędzie elektrycznym i wodorowym (to 3,1 proc. wartości pojazdu), a hybrydowych – do końca 2020 r. Ponadto o 50 proc. wzrośnie odpis amortyzacyjny dla przedsiębiorców użytkujących EV – do równowartości 30 tys €.
W połowy 2018 r. samorządy zaczną wydawać specjalne nalepki na przednią szybę dla EV, bo takie auta będą bezpłatnie wpuszczane do centrów miast i będą mogły korzystać z buspasów. Samochody spalinowe mają teraz płacić za wjazd, nawet do 30 PLN dziennie za wjazd do wyznaczone przez lokalne władze stref. W 2020 r. flota państwowych EV ma w co najmniej 10 proc. składać z pojazdów elektrycznych służących naszym urzędnikom. A w 2025 30 proc. floty samorządowej i 50 proc. administracji państwowej ma być zelektryzowane.
„GW” podaje też, że od stycznia do września b. r. w Polsce zarejestrowano niecałe 300 aut elektrycznych i aż 12 tys. hybryd. Czyli rodacy jakoś nie kwapią się do EV…


Podziel się

Skomentuj