PGG idzie na giełdę? Co zrobią spółki-udziałowcy?

PGG idzie na giełdę? Co zrobią spółki-udziałowcy?

„Parkiet” podał jakoby pojawiło się zielone światło dla wejścia Polskiej Grupy Górniczej na giełdę. Wielką niewiadomą pozostaje potencjalny termin debiutu, ale według gazety udziałowcy PGG byli zgodni co do IPO podczas ostatniego walnego zgromadzenia.
Jak podkreśla „Parkiet”, obecnie koniunktura sprzyja spółkom wydobywającym węgiel. Gazeta dodaje, że więcej szczegółów giełdowego debiutu PGG pojawi się w połowie 2018 r., powołując się na „źródło zbliżone do zarządu firmy”. Z kolei według informatorów z PGNiG, wejście spółki na GPW ma być „uzależnione od warunków rynkowych”.

Nie ma też jasności co do tego, czy obecni udziałowcy PGG, wśród których znajdują się między innymi PGNiG, Enea, PGE i Energa, wyjdą z Grupy przy jej debiucie giełdowym. Wszystkie te firmy, wraz z TF Silesia, wsparły najpierw powstanie PGG, a następnie dokapitalizowały Grupę – łącznie na 2,5 miliarda złotych.

PGG w 2017 r. teoretycznie wychodziła na prostą, bo w I półroczu odnotowała zysk, ale jednocześnie spadło w niej wydobycie węgla, podczas gdy Polska importuje więcej tego surowca niż przed rokiem. Zarazem Polska Grupa Górnicza wydała w 2017 na inwestycje ponad 0,5 mld zł. Według wrześniowych doniesień jednak, przyszłość PGG może stać pod znakiem zapytania – jeśli bowiem spółki energetyczne nie dokapitalizują jej po raz kolejny, konieczny może być podział PGG i rozdzielenie jej kopalń pomiędzy udziałowców.


Podziel się

Skomentuj