Spalarnia RDF-ów w Warszawie – jest makieta, są deklaracje; reszty brak

Spalarnia RDF-ów w Warszawie – jest makieta, są deklaracje; reszty brak

– Ogłosiliśmy przetarg na budowę spalarni na Targówku. Termin składania ofert to 10 sierpnia. Ambitny cel to rozstrzygnięcie postępowania przed końcem roku i rozpoczęcie budowy na przełomie 2017 i 18 r. Rozruch zakładu powinien nastąpić 24 miesiące po wejściu na plac budowy, a wszystkie prace, w tym remont istniejącego zakładu – po 32 miesiącach – poinformował Krzysztof Bałanda, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Tak pisała „Gazeta Wyborcza” niemal rok temu.
MPO liczyło, że przetarg ogłosi jeszcze na początku 2017 r. Ale wtedy wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera uchylił z przyczyn formalnych wojewódzki plan zagospodarowania odpadów. Tymczasem umieszczenie spalarni w aktualnym planie jest warunkiem uruchomienia 560 mln zł dotacji unijnej na spalarnię.
– Dłużej nie możemy już czekać – mówił Adam Chwieduk, wiceprezes MPO. – Liczymy się z tym, że możemy być zmuszeni do skorzystania z finansowania pomostowego za pomocą kredytu z banków komercyjnych, do czasu zatwierdzenia wojewódzkiego planu, który odblokuje dotację.
Co wcześniej: uruchomienie spalarni czy zamknięcie Radiowa? – pytała „GW”.
– Ta instalacja domknie system zagospodarowania odpadów w Warszawie. Gdy zacznie działać, zakład na Radiowie będzie niepotrzebny. Więc Radiowo na pewno nie będzie działać dłużej, niż do uruchomienia spalarni – mówił K. Bałanda.

W pierwszej dekadzie grudnia b. r. na łamach „Gazety Stołecznej” (warszawska mutacja „GW”) czytamy: „ Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania” po raz kolejny przesunęło termin składania ofert na rozbudowę spalarni śmieci przy ul. Gwarków na Targówku. Tym razem na styczeń 2018 r. Jeszcze w zeszłym roku zapowiadano, że umowa będzie podpisana we wrześniu 2017. Inwestor tłumaczy kolejne opóźnienie setkami pytań wykonawców zgłoszonymi do skomplikowanego, wartego ponad 1,1 mld zl zamówienia”.
Zakład Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) przy ul. Zabranieckiej (ew. ul. Gwarków) dziś z trudem przerabia 40 tys. t RDF-ów rocznie, a ma – skończeniu inwestycji – uporać się z 300 tys. t. Europejski Bank Inwestycyjny przyznał MPO na tę inwestycję 560 mln zł kredytu. Ale! Pod warunkiem wpisania jej do aktualnego planu gospodarki odpadami. Sęk w tym, że plan właśnie …stracił ważność.
Wygląda na to, że pieniądze poszły w diabły.
Na zdjęciu: Makieta spalarni przy ul. Zabranieckiej – jedyna realnie istniejąca rzecz z całego tego programu…


Podziel się

Skomentuj