Górnicy znów wygrali: JSW wypłaci ponad pół miliarda złotych

Górnicy znów wygrali: JSW wypłaci ponad pół miliarda złotych

W 2018 r. Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaci ok. 350 mln zł, a rok później ok. 200 mln zł wstrzymanych w 2015 r. świadczeń na rzecz pracowników. To efekt porozumienia, które zawarła ze stroną społeczną. Podpisano je 5 grudnia. JSW poinformowała przy okazji, że poprawia się jej sytuacja finansowa.
W połowie września 2015 r. spółka zawarła porozumienie z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi działającymi w spółce w sprawie ograniczenia części świadczeń na rzecz pracowników. Dawało ono możliwość skrócenia okresu obowiązywania zawieszenia wypłaty niektórych składników wynagradzania w przypadku zmiany sytuacji ekonomicznej spółki.
Analitycy oceniają, że ta decyzja pogorszy przyszłą strukturę wyników spółki.
„Podejrzewaliśmy wzrost kosztów, związany z ponownym wprowadzeniem zawieszonych świadczeń, od 2019 r. w wysokości ok. 0,5 mld zł. Jakiekolwiek dodatkowe koszty w przyszłym roku są negatywną niespodzianką” – komentuje Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ. Negatywnie informację ocenia także Robert Maj, analityk Ipopema Securities.
„Porozumienie ze związkami zawodowymi z września 2015 r. zakładało ok. 1,7 mld zł oszczędności z latach 2016-18. Teraz spółka łamie ustalenia pod presją związków i chce przywrócić świadczenia już od przyszłego roku. Ten krok pogorszy przyszłą strukturę wyników spółki” – ocenił Robert Maj z Ipopemy.
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.


Podziel się

Skomentuj