Radom zbuduje EC za ponad pół miliarda złotych

Radom zbuduje EC za ponad pół miliarda złotych

– Radpec musi dostosować się do nowych unijnych wymagań, które stawia przed nami Unia Europejska i które zaczną obowiązywać od 2023 r. Jesteśmy do tego przygotowani, a kluczową kwestią w naszej strategii jest bezpieczeństwo: bezpieczeństwo właścicielskie, bezpieczeństwo dostaw i bezpieczeństwo stabilności ceny ciepła. Dlatego Radpec pozostanie własnością Gminy Miasta Radomia, a planowana inwestycja przyczyni się do utrzymania cen ciepła na stabilnym poziomie – mówił 4 grudnia w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia prezydent Radomia, Radosław Witkowski w towarzystwie Krzysztofa Zborowskiego, prezesa Radpecu.
Radom posiada 2 ciepłownie: Północ i Południe, pozostające własnością komunalną. Łącznie mają one 10 kotłów. Źródłami ciepła sieciowego w mieście są należące do RADPEC-u Ciepłownia „Południe” 203,5 MWt i Ciepłownia „Północ” 116,3 MWt. Dzisiaj. Ale K. Zborowski już zapowiedział wycięcie 3 kotłów wodnych w Południu i zastąpienie ich 3 parowymi; 2 zasilane będą miałem węglowym, a trzeci pracować ma na RDF – pelletach powstających w Radkomie z odpadów komunalnych.
Radkom miał z pelletami problem, ponieważ od 2016 r. nie wolno ich przechowywać na wysypiskach. Teraz będą spalane – 60 tys. t rocznie. Wszystkie kotły mają pracować na jednej szynie parowej i napędzać generator. Tak ciepłownia przekształci się w elektrociepłownię. Będzie spalać o 1/3 węgla mniej.
Skąd na to pieniądze, skoro inwestycja łącznie ma kosztować około 520 mln zł? Z kredytu, bo na dopłaty unijne nie ma co liczyć w tej odsłonie. Wykonawca ma być znany już w 2019 r., a całość gotowa na rok 2023, kiedy to rozpocznie się działanie nowej, bardziej restrykcyjnej dla węgla kamiennego dyrektywy unijnej.
Dodajmy, że Radpec w 2016 r. otrzymał Laur Białego Tygrysa Polskiej Energetyki.


Podziel się

Skomentuj