Francusko-japońska spółka będzie produkować silniki do EV

Francusko-japońska spółka będzie produkować silniki do EV

Francuski koncern PSA i japońska firma Nidec zainwestują 220 mln euro we wspólne przedsięwzięcie produkujące we Francji napędy do samochodów elektrycznych – zapowiedziały spółki 4 grudnia, jak podaje PAP.

Przedsięwzięcie powinno rozpocząć działalność w pierwszym kwartale 2018 r. Jego celem ma być produkcja elektrycznych silników trakcyjnych dla pojazdów hybrydowych i w pełni elektrycznych wytwarzanych przez europejskie firmy motoryzacyjne – głównie PSA. Siedziba i centrum badawczo-rozwojowe wspólnego przedsięwzięcia PSA i Nidec mają zostać umiejscowione w Carrieres sous Poissy pod Paryżem. Zakłady produkcyjne mają powstać w Tremery we francuskim rejonie Metz.

Grupa PSA jest drugim po Volkswagenie największym koncernem motoryzacyjnym w Europie. W skład grupy wchodzą marki Peugeout, Citroen i Opel/Vauxhall. W ramach strategii prezesa Carlosa Tavaresa francuski koncern planuje do 2021 roku wprowadzić na rynek 7 aut hybrydowych i 4 nowe pojazdy z w pełni elektrycznym napędem. Do 2023 r. 80 proc. wszystkich modeli w ofercie PSA ma być dostępnych w wariancie elektrycznym. To odpowiedź na coraz bardziej rygorystyczne normy emisji spalin.
Nidec z siedzibą w Kioto jest światowym wytwórcą silników. W przedsięwzięciu z PSA japońska firma będzie uczestniczyć za pośrednictwem wykupionej przez siebie w lutym 2017 r. firmy Nidec Leroy-Somer wskazywanej w komunikacie jako wiodący producent napędów elektrycznych we Francji. Francuski oddział Nidec wyznaczy prezesa wspólnego przedsięwzięcia.

Planowana transakcja wymaga przeprowadzenia konsultacji z przedstawicielami pracowników, a także zatwierdzenia przez organizacje antytrustowe. Nidec przewiduje, że do 2030 r. wartość rynku samochodowych napędów elektrycznych ulegnie podwojeniu względem 2016 r. i sięgnie 45 mld euro.


Podziel się

Skomentuj