Razem kupujemy gaz taniej!

Razem kupujemy gaz taniej!

Grupa Zakupowa Gaz skupiająca 33 podmioty działające pod przewodnictwem Gdyni podpisała dziś umowę na kompleksową dostawę gazu ziemnego na rok 2018 z wybranym w postępowaniu przetargowym sprzedawcą – Hermes Energy Group S.A.  Dzięki wspólnemu zakupowi grupa zapłaci mniej. Jest to już trzecia taka umowa, która rocznie przynosi 1,5 mln złotych oszczędności. Niewykluczone, że w tym roku oszczędność będzie jeszcze większa.

Od roku 2013, Gdynia wraz z jednostkami z forum NORDA organizują corocznie wspólny przetarg na zakup energii elektrycznej, który przynosi ok. 50 proc. oszczędności. Korzystając z sukcesu tej grupy zakupowej, rozszerzono zakres współpracy i w 2015 r. zorganizowano również po raz pierwszy wspólny przetarg na dostawę gazu ziemnego na rok 2016. Liderem w tym postępowaniu została spółka miejska OPEC Sp. z o.o. w Gdyni, jako odbiorca największej ilości gazu ziemnego spośród uczestników.

Inicjatywa okazała się na tyle udana, że w kolejnym roku do grupy zakupowej dołączyło również m. Gdańsk z częścią gmin Gdańskiego Obszaru Metropolitarnego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ze swoimi jednostkami organizacyjnymi.

W bieżącym roku postępowanie przetargowe zorganizowano już po raz trzeci, wpłynęło pięć ofert, a wybranym wykonawcą została ponownie spółka Hermes Energy Group S.A. z siedzibą w Warszawie. Zwycięska oferta to 8,6 gr/kWh. Szacowane w związku z tym na rok 2018 koszty netto dla OPEC w Gdyni przy wolumenie 112 314 859 kWh to 13 476 685,45 złotych, a dla miasta Gdyni przy wolumenie 10 101 327 kWh to 1 420 998,99 złotych.

W oficjalnym podpisaniu umowy udział wzięli: wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała, dyrektor ds. wsparcia sprzedaży firmy Hermes Energy Group S.A. Tomasz Lelonek oraz prezes zarządu i dyrektor spółki OPEC Sp. z o.o. Janusz Różalski.

Zamawiający w Grupie Zakupowej Gaz to m.in.: Gmina Miasta Gdynia, Gmina Miasta Gdańsk, Gmina Chmielno, Gmina Miasto Reda, Gmina Miejska Pruszcz Gdański, Gmina Miejska Rumia, Gmina Pruszcz Gdański, Gmina Wejherowo, Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku, Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku, Gdański Archipelag Kultury, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Gdyni, Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. Dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie Sp. z o.o., Powiatowy Urząd Pracy w Lęborku, SPZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o., Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. w Gdyni, Teatr Wybrzeże w Gdańsku.

 

 

Źródło: Urząd Miasta Gdyni


Podziel się

Skomentuj