Tauron Polska Energia – niepełne zadowolenie po 3 kw. 2017

Tauron Polska Energia – niepełne zadowolenie po 3 kw. 2017

Tauron spodziewa się poprawy wyników segmentu wydobycia w IV kw. b. r. – poinformował prezes Tauronu Filip Grzegorczyk. Jest jednak mało prawdopodobne, że w całym 2017 r. wynik EBITDA w tym segmencie będzie dodatni. Natomiast wiceprezes Marek Wadowski stwierdził, że Grupa zakłada dodatnią EBITDA w tym segmencie w 2018 r. „Ze względu na większą liczbę ścian, IV kw. powinien przynieść poprawę w odniesieniu do wolumenów produkcji węgla i wyników finansowych” – powiedział prezes na konferencji prasowej 9 b. m.

„Po III kw. prawdopodobieństwo, że będzie dodatnia EBITDA w segmencie wydobycia w całym 2017 r. jest bardzo niskie (…)IV kw. powinien być lepszy, powinien być na plusie” – powiedział Marek Wadowski, wiceprezes Tauronu. W III kw. EBITDA Tauronu w segmencie wydobycia była ujemna, na poziomie minus 37 mln zł. Narastająco, od początku roku strata na poziomie EBITDA wynosi -41,7 mln zł.

Produkcja węgla w III kw. spadła o 21 proc. rdr do 1,36 mln t. A na słabsze wyniki wpływ miały zarówno czynniki planowane, jak i nieplanowane. „W III kwartale prowadziliśmy prace przezbrojeniowe w kopalniach Sobieski i Brzeszcze, była mniejsza ilość ścian. Dodatkowo, nastąpiło pogorszenie warunków geologicznych w kopalniach Janina i Sobieski” – powiedział prezes F. Grzegorczyk. Natomiast wiceprezes Marek Wadowski poinformował , że EBITDA w segmencie wydobycia w 2018 r. będzie na plusie. „Zakładamy wzrost produkcji węgla w 2018 r. Zakładamy, że wynik EBITDA będzie dodatni” – powiedział M. Wadowski.


Podziel się

Skomentuj