COP23: J. Szyszko promuje leśne gospodarstwa węglowe

COP23: J. Szyszko promuje leśne gospodarstwa węglowe

Minister środowiska, Jan Szyszko uczestniczy w Bonn w trwającym od 6 b. m. szczycie klimatycznym ONZ COP23. Celem szczytu jest osiągnięcie postępu w kształtowaniu zasad wdrażania umowy klimatycznej, zwanej Porozumieniem Paryskim.
– Głównym celem Porozumienia Paryskiego jest zmniejszenie tempa wzrostu koncentracji CO2 w atmosferze. Musimy to zrobić jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie. Jedną z dróg do tego celu jest pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery przez żywe systemy, jak gleba i lasy – powiedział minister Szyszko w Bonn.
Resort środowiska podał, że „zmniejszanie koncentracji CO2 poprzez jego pochłanianie przez lasy i glebę to polska propozycja w związku z realizacją Porozumienia Paryskiego”. Według MŚ, zmniejszanie koncentracji CO2 będzie się odbywało m.in. w ramach projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych. Koncepcja ta została opracowana przez Ministerstwo Środowiska we współpracy z Lasami Państwowymi. – Dzięki koncepcji leśnych gospodarstw węglowych możemy uzyskać postulowaną przez Porozumienie Paryskie neutralność klimatyczną. Przedsięwzięcie to może być z powodzeniem stosowane na całym świecie. Dodatkowo, należy podkreślić, że dwutlenek węgla pochłaniany przez glebę przyczynia się do jej regeneracji. Dzięki temu poprawia się bioróżnorodność, zapobiegamy pustynnieniu oraz możemy skuteczniej walczyć z głodem – mówił w Bonn minister.
W przeprowadzonej w Bonn rozmowie z TVP Info Szyszko uzupełnił, że Polska ma „świetnie zorganizowane polskie Lasy Państwowe, które są gotowe do tego, żeby pochłonąć rocznie nawet ponad 50 mln ton CO2 dodatkowo”. Minister wskazał też: „Cały świat zaczął interesować się pochłanianiem CO2 przez lasy, a Polska(…) jest traktowana jako lider”.
Przekonywał ponadto, że Polska jest krajem sukcesu w redukcji emisji gazów cieplarnianych. – Polska to jest kraj, który w porównaniu z Niemcami, jak również ze „starą piętnastką” jest krajem sukcesu (w redukcji emisji gazów cieplarnianych – PAP) – mówił.
Wyjaśnił, że zgodnie z „Protokołem z Kioto, który jest załącznikiem do konwencji klimatycznej, mieliśmy dokonać redukcji emisji gazów cieplarnianych na poziomie 6 proc., a dokonaliśmy na poziomie 30 proc., dokonując w tym czasie bardzo dużego wzrostu gospodarczego”. Podał, że »stara 15«, która postanowiła się rozliczać wspólnie, miała dokonać takiej redukcji emisji na poziomie 8 proc., a dokonała jej w tym czasie rozliczeniowym na poziomie zaledwie około 3 proc.”.
– W tej chwili Polska ma zdecydowanie mniejszą emisję w przeliczeniu na głowę mieszkańca niż (…) Niemcy, które mają prawie o 2 tony więcej – zaznaczył minister.
J. Szyszko podkreślił, że bardzo ważna będzie także przyszłoroczna konferencja klimatyczna, która ma być zorganizowana w Katowicach. – Cały świat uważa, że w roku przyszłym, czyli w roku 2018 ma być stworzona mapa postępowania dla całego świata po to, żeby osiągnąć cele, które zostały wytyczone w Porozumieniu Paryskim – mówił minister.
Kolejny szczyt klimatyczny ONZ COP24 ma się odbyć w Katowicach, w grudniu 2018 r. Wtedy ostatecznie przyjęte mają być zasady wdrażania Porozumienia Paryskiego.
Porozumienie Paryskie to pierwsza w historii globalna umowa klimatyczna, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Zostało ono wynegocjowane w grudniu 2015 r. w stolicy Francji.
Chcesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami dnia? Polub Onet Wiadomości na Facebooku!


Podziel się

Skomentuj