Znów ataki huraganu w Polsce; w LNG wywróciła się suwnica; tysiące odbiorców bez prądu

Znów ataki huraganu w Polsce; w LNG wywróciła się suwnica; tysiące odbiorców bez prądu

Nad ranem 29 b. m. silny wiatr przewrócił suwnicę, która uszkodziła fragmenty instalacji gazowej na jednym ze zbiorników terminalu LNG w Świnoujściu. Choć instalacja gazowa została wyłączona, to według świadków cały czas wydobywa się z niej gaz. Naprawa uszkodzeń może potrwać dłużej niż się spodziewano – poinformowało Radio Szczecin. Jeśli usterka okaże się poważniejsza, niż pierwotnie zakładano, jej naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy. Tomasz Pietrasieński, rzecznik spółki Polskie LNG, poinformował, że trwa kontrola i analiza uszkodzeń instalacji. Zapewnił, że na miejscu zdarzenia nie ma zagrożenia dla ludzi. Prawdopodobnie spółka jeszcze dzisiaj wyda komunikat dotyczący rozmiarów uszkodzeń – pisze Business Insider Polska.
Na obszarze całego kraju wieje silny wiatr, któremu towarzyszą intensywne opady deszczu. Na skutek nawałnic zginęły dwie osoby. Pierwszą był kierowca samochodu w województwie zachodniopomorskim, który najechał na drzewo, przewrócone przez wiatr. O drugiej ofierze poinformował rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu aspirant Karol Brandys. Przekazał, że około 7.40 na drodze w Dobrzeniu Wielkim na Opolszczyźnie na przejeżdżające auto spadł konar drzewa. W wypadku zginął kierowca, a pasażer jest pod opieką lekarzy.
W całym kraju strażacy interweniowali ponad 1200 razy. Przyjeżdżali głównie do usuwania powalonych przez wiatr drzew i wypompowywania wody z podtopionych piwnic i posesji. Największe szkody straż pożarna odnotowała na terenie województw: wielkopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.
Porywisty wiatr pozrywał linie energetyczne. Mieczysław Atłachowicz, rzecznik Enea Operator poinformował, że w województwie lubuskim prawie 100 tysięcy mieszkańców regionu nie ma prądu.
Na Pomorzu Zachodnim bez prądu jest 21 tysięcy osób. Zasilania nie ma część mieszkańców Nowogardu i Trzcińska Zdroju. Najwięcej awarii energetycy odnotowali w powiatach stargardzkim, białogardzkim, drawskim, szczecineckim, polickim i gryfickim.
Występują również utrudnienia na kolei. W województwie śląskim powalone drzewa zablokowały szlaki kolejowe. Na trasach Węgierska Górka – Żywiec oraz Ustroń – Goleszów wprowadzono autobusową komunikację zastępczą – poinformował rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.
Z utrudnieniami w kursowaniu pociągów pasażerowie muszą liczyć się również m.in na trasie z Wrocławia do Jeleniej Góry i Wałbrzycha.
Z powodu silnego wiatru władze Gdańska zdecydowały o zamknięciu dziś miejskich cmentarzy i parku Oliwskiego. Rzeczniczka prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek tłumaczyła, że decyzję podjęto w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. Rzeczniczka zaapelowała o przełożenie wizyty na cmentarzach inny dzień.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują nadal w 10 województwach.

Silny wiatr, który w ciągu ostatnich kilku godzin występuje w Polsce, połączony z intensywnymi opadami deszczu, spowodował łamanie się drzew, które przewracając się uszkadzały linie, słupy i stacje energetyczne – podał Tauron Dystrybucja. Zanotowano setki awarii: wyłączonych jest 3,5 tys. stacji transformatorowych i 25 linii wysokiego napięcia. Dotychczas spółka zarejestrowała ponad 2 tys. zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii niskiego napięcia i liczba ta rośnie. W wielu miejscach na liniach energetycznych leżą drzewa – podał Tauron.

Najcięższa sytuacja jest w województwie dolnośląskim, gdzie w nocy i rano 29 b. m. wiało i padało najintensywniej. Szczególnie wiatr dał się we znaki mieszkańcom okolic Jeleniej Góry, Legnicy, Wałbrzycha i Wrocławia i to tam energetycy mają najwięcej pracy. Setki łamiących się drzew zrywało przewody energetyczne, łamało konstrukcje energetyczne i słupy oraz uszkodziło ich elementy.

Do usuwania awarii Tauron zmobilizował wszystkie dostępne brygady i posiłkuje się również pomocą wynajętych ekip. Dodatkowo pracę utrudnia nadal silnie wiejący wiatr i opady deszczu. W pierwszej kolejności zabezpieczane są przede wszystkim zgłoszenia o charakterze zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, czyli np. zerwane przewody w okolicach domostw czy skrzyżowań z drogami i ulicami. Trwają także obchody i lokalizowanie kolejnych miejsc awarii, które powoduje stale wiejący wiatr.
29 b. m. o godzinie 10.00 na terenie dystrybucyjnym Taurona bez zasilania pozostaje ok 190 tysięcy klientów. Najtrudniejsza jest sytuacja w województwie dolnośląskim, gdzie bez zasilania pozostaje ponad 100 tys. odbiorców. W województwach śląskim bez zasilania jest 25 tys. odbiorców, małopolskim 27 tys. i opolskim 25 tys. – podał Tauron.

Na zdjęciu: Trwają jeszcze prace przy usuwaniu skutków poprzedniego orkanu, a już nowy huragam zbiera żniwo…


Podziel się

Skomentuj