„BAT” na węgiel w ciepłownictwie

„BAT” na węgiel w ciepłownictwie

„Kilka miliardów złotych inwestycji w modernizację przełoży się na podwyżkę ogrzewania 50-metrowego mieszkania o 230 zł rocznie – szacuje Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. Artykuł traktuje o przepisie, który zacznie obowiązywać od 2021 r. w krajach Unii Europejskiej, zwanym nomen omen BAT czyli najlepsza dostępna technologia.
„GW” podaje, że w 100 polskich ciepłowniach z blisko 280 kotłami węglowymi potrzebne będą daleko idące, a zatem drogie modernizacje. Skąd brać na to pieniądze? Od lokatorów?! Oni już i tak co roku płacą drożej za ciepło w lokalu – opisywane 50-metrowe mieszkanie wydawało na ten cel 1220 zł w 2010 r., a 6 lat później już 1620 zł.
Okazuje się, że jeśli ciepłownia ogrzewa więcej niż połowę miasta to zyskuje dodatkowe 2 lata na dostosowanie do nowych parametrów. W innym przypadku miastu grożą zimne kaloryfery. Czy po przeczytaniu takiej informacji można dziwić się, że liczba przeciwników Unii Europejskiej w naszym kraju nie spada, a raczej rośnie?!


Podziel się

Skomentuj