Energiewende nie całkiem wychodzi; konieczny plan awaryjny dla Niemiec

Energiewende nie całkiem wychodzi; konieczny plan awaryjny dla Niemiec

Niemcy, bez zwiększonych wysiłków, drastycznie miną się z celem klimatycznym na 2020 r. Emisja gazów cieplarnianych względem 1990 r. spadnie o około 30 proc. Przy czym celem rządu była redukcja o 40 proc. Oznacza to, że redukcja emisji będzie o 120 mln ton niższa od zakładanej – podaje BiznesAlert. – 30 zamiast 40 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych to nie drobne uchybienie, tylko poważna dziura. Następny rząd federalny będzie musiał szybko zastanowić się co zrobić, by zmniejszyć ją w możliwie jak największym stopniu – mówi dr Patrick Graichen, dyrektor Agora Energiewende.

– Minięcie się z celem klimatycznym na 2020 r. szkodzi nie tylko klimatowi, ale również międzynarodowej pozycji Niemiec, którą budowały wszystkie rządy federalne od czasów Helmuta Kohla. Przy najbliższej okazji Donald Trump utrze nam nosa, po tym jak na lipcowym szczycie G-20 izolował Niemcy w kwestiach klimatycznych – uważa P. Graichen. By możliwie jak najbardziej zbliżyć się docelu wyznaczonego na 2020 r., nieodzowne będzie bezpośrednie umocowanie programu „Ochrona klimatu 2020″ w traktacie trwania obecnej koalicji. Ten z kolei będzie musiał wejść w życie w I połowie 2018 r., by w 2020 dać wymierne skutki.

Cel klimatyczny do 2020 r. o ograniczeniu emisji o 40 proc. względem 1990 r. został uchwalony w 2007 r. W 2016 r. luka wynosiła 150 mln t CO2. Rząd prognozuje, że za pomocą obecnie dostępnych środków uda się zmniejszyć emisję o 70 mln t. Jednak bez poniesienia dodatkowych nakładów „dziura ta może zastygnąć na poziomie 120 mln t”. Przyczyn jest kilka, m.in. ceny praw emisyjnych, gazu i paliw są niższe, niż przyjmowano. Dodatkowo gospodarka i zaludnienie rośnie szybciej, niż przewidywano. Prowadzi to do większej konsumpcji paliw kopalnych, na przykład w elektrowniach węglowych lub przy ogrzewaniu budynków paliwami.
Na zdjęciu: Farmy off shore, jak ten Riffgat – mieszkań na lądzie nie ogrzeją…


Podziel się

Skomentuj