Niemcy chcą kopać węgiel na G. Śląsku

Niemcy chcą kopać węgiel na G. Śląsku

Niemiecka firma HMS Bergbau zamierza złożyć wniosek o koncesję na wydobycie węgla kamiennego w ramach projektu Orzesze – zapowiedział na łamach „Rzeczpospolitej” jej prezes firmy Heinz Schernikau.
Prezes HMS Bergbau zapewnia, że inwestycja w wydobycie węgla kamiennego w kopalni Orzesze będzie opłacalna. Jednocześnie wskazuje on, że mimo polityki energetyczno-klimatycznej węgiel kamienny będzie odgrywał znaczącą rolę w zaspokajaniu zapotrzebowania na energię przez najbliższych 40-60 lat. Jego spółka 3 lata temu pozyskała koncesję poszukiwawczą dla kopalni Orzesze i dotychczas przeprowadzone analizy wykazały bogate złoża, które umożliwiają opłacalne wydobycie węgla.
Do prowadzenia działalności wydobywczej Bergbau, występujący również jako Silesian Coal, chce wykorzystywać część infrastruktury wygaszanej kopalni Krupiński (na zdjęciu), deklaruje również zatrudnienie ok. 800 górników. Prezes zapewnia, że projekt będzie opłacalny, a kopalnia nie będzie miała problemów ze sprzedażą węgla. Produkcję na poziomie ok. 3 mln ton rocznie Bergbau chce głównie na eksportować, choć w przypadku dużego zainteresowania nie wyklucza też sprzedaży w Polsce. Jeszcze w tym roku spółka ma złożyć wniosek o koncesję wydobywczą, a po jej uzyskaniu będzie potrzebowała około dwóch lat na doprowadzenie do rozpoczęcia produkcji. Koszt inwestycji jest szacowany na 120 – 160 mln €.


Podziel się

Skomentuj